לאחרונה חברו קבוצת משפחות מהישוב תמרת שבעמק יזרעאל והקימו קבוצת רכישה להתקנה מרוכזת של מערכות סולאריות (פוטו ולטאיות) ליצור חשמל על גגות בתיהם, בשיתוף עם חברת סולגל. המערכות הפוטו ולטאיות של סולגל מותקנות על גגות הבתים ומיצרות אנרגיה ירוקה, חשמל נקי וידידותי לסביבה. הפעילות בתחום זה החלה לפני כשנתיים וחצי בעקבות תקנה ממשלתית המזכה את בעל המערכת בתשלום מוגדל עבור יצור החשמל.

החשמל המיוצר ע”י המערכת הפוטו ולטאית של סולגל הוא “ירוק”, כלומר אינו מזהם את הסביבה ואינו פולט גזי חממה, הגורמים להתחממות כדור הארץ. הממשלה מעודדת התקנת מתקני יצור בטכנולוגיה זאת משיקולים של שמירה על הסביבה ובתוקף מחויבותה לאמנת קיוטו. במקביל מתחייבת חברת החשמל בחוזה לרכישת החשמל מבעל המערכת למשך 20 שנה בתעריף קבוע וצמוד למדד. לאחרונה אנו עדים לכמות הולכת וגדלה של מערכות פוטו ולטאיות ברחבי הארץ. עיקר התנופה ניכרת על גגות מבנים חקלאיים ומסחריים אולם במקביל הולכת ונצברת כמות גדולה של מערכות גם על גגות בתים פרטיים.

בעקבות הפעילות המתגברת, ועם הפגת החששות שליוו את התוכנית בתחילתה, החליטו תושבי תמרת לעשות מעשה ולקדם פרויקט מרוכז עבור תושבי הישוב. לאחר בדיקה של הטכנולוגיות הקיימות ובחינה של מספר חברות, החליטו חברי הקבוצה לבחור בשירותיה של חברת סולגל אנרגיה מעמק יזרעאל לביצוע הפרויקט. חברת סולגל פעילה בשוק הסולארי מזה כשנתיים וחצי והיא מתמחה בתכנון והקמה של מערכות אנרגיה סולארית בבתים הפרטיים.

בעוד שמרבית החברות בחרו להתמקד במערכות הגדולות ובשוק המוסדי, ראתה חברת סולגל את הפוטנציאל הטמון בפלח השוק של הבתים הפרטיים ובחרה להתמקד בתחום זה בלבד.

המשפחות שהצטרפו לקבוצת הרכישה נהנות מכוח קניה משמעותי וזוכות לתנאים טובים הן במחיר המערכות והן באיכות הציוד המותקן, זאת בצד היתרון של טיפול מרוכז בהליכי הרישוי הנדרשים, מה שחוסך להם “כאבי ראש” וריצות מיותרות. הפרויקט יצא לדרך לפני מספר שבועות והמערכות הראשונות צפויות להתחיל ליצר חשמל כבר בחודש אפריל. נציגי קבוצת הרכישה ציינו שהם גאים להצטרף לפעילות החשובה של שמירה על איכות הסביבה והבטחת עתיד טוב יותר לדורות הבאים. זאת, במקביל ליצירת רווח כלכלי נאה מהכנסות מכירת החשמל למדינה. עוד הוסיפו שישמחו לראות ישובים נוספים בסביבה נרתמים ומצטרפים לפעילות דומה.

מחברת סולגל נמסר שהיא כרגע נמצאת במהלך של מו”מ וסגירה סופית עם עוד ארבע קבוצות רכישה דומות במקומות שונים בארץ