סביליה ספרד, מתהדרת במגדל שמש

בחיים שאנו מכירים היום ארובות מצטיירות כעמודי ענק שחורים ומפוחמים אשר פולטים לאוויר עשן סמיך וכהה המזהם והורג כל מה שנקרא על דרכו. השפכים היוצאים מאותן הארובות מזהמים את אקוויפרים המים המתוקים, את הנחלים בהם אנו מרבים לטייל וזאת רק ההתחלה. בתי הספר שסמוכים להן נפגעים וכך גם בתי המגורים ובתי החולים. באזורים מוכי גורל אלה יש מומים מולדים באחוזים גבוהים יותר, כמות הולכת וגדלה של חולי סרטן על כל גווניו ומיניו – כל מחשבה אסוציאטיבית על ארובה תהייה שלילית, מזהמת, רעה לסביבה וכד’ – לא עוד!

יש היום ארובות שפולטות ירוק, ארובות שמפיקות חשמל נקי, מדובר במערכות חשמל סולארי מהמתקדמות בעולם. כאן המקום

מגדל שמש בסביליה, ספרד

מגדל שמש בסביליה, ספרד

לספר על ארובה אשר עושה רק טוב והפכה למוקד עלייה לרגל ואתר תיירותי- זהו המגדל שמש בספרד.

כן שוב אנחנו חוזרים לדבר על אנרגיה סולארית וכיצד שתי מדינות נרתמו למהלך שמטרתו הסופית קיום אנושי על כדור הארץ מבלי לפגוע במשאבים, לא נוכל לקרוא לכך ניצול אנרגיה סולארית אלא שימוש באנרגיה סולארית (בניצול יש אספקט שלילי – וכאן אין)

הארובה נקראת “מגדל שמש” (Torre del Sol). ספרד הינה מדינה בעלת אזורים צחיחים ומבודדים, אחד מהאזורים נמצא בסביליה, במקום זה הקימה חברת סולארקר (solarcar) מגדל בין 90 מטרים שבראשו לוחות פלדה ענקיים אליהם מכוונות 1000 מראות, גודלה של כל מראה הוא 120 מטר מרובע. המראות נעות על ציר בהתאם למסלולה היומי של השמש וזאת כדי לכוון את קרניה לראשו של המגדל (אל לוחות הפלדה) כך יוצרים עוצמת חום של למעלה מ-500 מעלות צלזיוס לאורך כל שעות האור. מאחורי לוחות הפלדה האדירים האלה יש צינורות מפותלים מלאים במים. החום האדיר שנקלט בלוחות הפלדה הופך את המים לאדים והלחץ שנוצר מסובב טורבינה שמפיקה חשמל. כדי לסבר את האוזן מדובר באספקת חשמל ל-6000 יחידות דיור (בתים) שנמצאים בעיר הסמוכה שגם שמה הוא סביליה. מדובר במגדל הנראה מרחוק כארובה אך במקום לפלוט מזהמים הוא אוסף לתוכו את אנרגיה סולארית ומייצר חשמל נקי וזאת תוך התחשבות בסביבה ושימוש נכון במשאבים מבלי לפגוע בהם. כמה פשוט מגדל שמש בספרד, עושה את המלאכה.

ספרד עוסקת היום בשתי סוגיות מעניינות בנוגע למגדלי השמש כדוגמתו של זה

א. בנייה של מגדלים נוספים ושימוש באזורים הצחיחים שבמדינה.

ב. הפיכת מגדל השמש למערכת סולארית שתייצר חשמל נקי גם לאורך שעות החושך.

אחד מהרעיונות הוא שמירה על חום המים באמצעים אחרים של אנרגיה ירוקה.