שאלה: איפה מתקינים את מערכת האנרגיה הסולארית ואיך מתקינים אותה?

תשובה: מערכת האנרגיה הסולארית מותקנת על גג הבית או בית העסק עליו תרצה להתקינה. על גג שטוח יפנו הקולטים דרומה ב 30 מעלות כדי שיהיה ניצול מקסימאלי של השמש. על גג משופע – יותקנו הקולטים על המפנה הדרומי.

שאלה: מהו אורך חיי מערכת סולארית כזו?

תשובה: אורך חיי מערכת סולארית הוא 30 שנה. האחריות לקולטים הסולאריים, החלק המרכזי במערכת הסולארית, ניתנת ל 20 שנה בד”כ.

שאלות ותשובות על מערכות אנרגיה סולארית

שאלה: האם יש מגבלות למקומות עליהם ניתן להתקין מערכת סולארית?

תשובה: כל עוד יש גג חשוף לשמש, בלי צל עליו, אין בעיה.

שאלה: איזה תחזוקה יש לעשות למערכת סולארית?

תשובה: מערכות סולארית מתוכננות לעבוד ברמת תחזוקה מינימלית ביותר. הפעולה היחידה הנדרשת היא ניקוי אבק מדי מספר חודשים.

שאלה: מהו גודלה הפיזי של מערכת סולארית כזאת וכמה חשמל היא תייצר לי?

תשובה: כל קילו וואט שמערכת סולארית מפיקה דורש 10 מ”ר של קולטים סולאריים. שטח כזה מפיק 1650 קילו וואט לשנה. מערכות עסקית יכולה להגיע עד 50 קילו וואט, משמע 500 מ”ר, ומערכת ביתית יכולה להגיע עד 15 קילו וואט, 150 מ”ר (שטח גג ממוצע בישראל). באזורים שונים של הארץ, אותה המערכת הסולארית באותו הגודל יכולה לייצר חשמל בהבדלים של 10%.

שאלה: האם הקולטים הסולאריים הפוטו וולטאים שבירים?

תשובה: הקולטים הם מוצר שעבר בדיקות מחמירות והם עמידים בתנאי מזג האוויר הקיצוניים ביותר, כגון משקעים כבדים ואף ברד. הקולטים אינם שבירים.

שאלה: כמה כדאית כלכלית מערכות אנרגיה סולארית כזו?

תשובה: תלוי בגודל המערכת. ניתן לומר כי החזר ההשקעה הממוצע על מערכת אנרגיה סולארית הוא 10% שנתי על ההשקעה. אם לוקחים הלוואות למימון מערכת סולארית, ההחזרים החודשיים שמקבלים מחברת החשמל הם בד”כ גבוהים מההחזר החודשי שיש לשלם לנותן ההלוואה.

שאלה: האם טכנולוגית המערכות הסולאריות הוכחה כבר?

תשובה: בהחלט! מערכות פוטו וולטאיות פרטיות ובהיקפים גדולים עובדות ומייצרות חשמל באמינות ובעמידות כבר שנים רבות במדינות רבות בעולם, וגם בישראל.

שאלה: האם כדאי בתקופה זו להתקין מערכות חשמל סולארית?

תשובה: ביולי 2008 בעבירה רשות החשמל החלטה לעידוד ייצור חשמל ע”י עסקים ופרטיים. החוק מתיר לעסקים ופרטיים להפוך כיום למעין תחנות אנרגיה פרטיות. החשמל העודף המופק במערכת נמכר לחברת החשמל בתעריף גבוה פי 4!!! ממחירו של חשמל רגיל. זה בהחלט הזמן להצטרף למהפכה.