פאנלים סולאריים בנקיםבנק ישראל מבקש לעקב אישורים להתקנת פאנלים סולאריים על גגות הבנקים הגדולים, אשר מבנקים לגרוף באמצעות מהלך זה רווח תדמיתי וכספי.

הבנקים הגדולים בישראל מעוניינים להיכנס לטרנד הסולארי ולהיכנס לפעילות חדשה וירוקה שגם עשויה להניב להם רווחים נוספים מעבר לפעילות הבנקאים הרגילה. הבנקים מעוניינים להתקין פאנלים סולאריים על גגות סניפי הבנק ולשם כך ביקשו את אישור בנק ישראל.

התקנת פאנלים סולאריים למטרות תדמית

הבנקים, הרוצים להיכנס לתחום האנרגיה הסולארית העולה בארץ, מעוניינים להתקין פאנלים סולאריים על גגותיהם לאו דווקא למען הרווחים הגלומים בפרויקט אלא כדי להציג חזות ידידותית לסביבה ולהשתמש בפרויקט כמנוף תדמיתי דווקא. הרגולטור הישראלי מחייב את הבנקים לקבל אישור מהבנק המרכזי על כל שאינה בנקאית ושעשויה להניב להם רווחים.

לאומי ופועלים מעוניינים להתקין פאנלים סולאריים

בשבוע שעבר הודיע בנק הפועלים, במקביל לקמפיין גדול שהשיק להלוואות למערכות סולאריות, כי גם הוא מעוניין להיכנס לתחום ולהתקין פאנלים סולאריים על סניפיו. גם בנק לאומי מעוניים להתקין פאנלים סולאריים. ( קריאה נוספת – בנק לאומי ואנרגיה סולארית ) בניין שבו פרויקט מחשבים בלוד מתעתד להיות הגג עליו יותקנו הפאנלים הסולאריים. המטרה של הבנקים כמובן, היא לייצר חשמל מאנרגיה סולארית ולמוכרות לחברת החשמל בתעריף הגבוה פי 4 מתעריף הקניה הרגיל.

הקבלן יתקין את הפאנלים הסולאריים וישלם שכירות לבנק

על פי תוכנית הבנקים, אמור הקבלן המבצע בפרויקט הסולארי להתקין פאנלים סולאריים על גגות הסניפים ולהשכיר אותם מהבנק תמורת 30-50 שקל למטר רבוע. ההכנסות הצפויות בעקבות מהלך התקנת הפאנלים הסולאריים נאמדת במיליוני שקלים בשנה.

בינתיים אין אישור מהפיקוח על התקנת הפאנלים הסולאריים

אך למרות המטרה הטובה והתוכנית הקיימת, עדיין לא נמצאה הדמות שתאשר את תוכנית התקנת הפאנלים הסולאריים. פניות הבנקים לבנק המרכזי שיאשר את התוכנית נענתה בשלילה בשלב זה. בגוף המפקח על הבנקים לא ממש מתלהבים מכך שהבנקים הגדולים ירוויחו כסף נוסף מסניפיהם מפעולות שאינן בנקאיות נטו, ותוכנית התקנת הפאנלים הסולאריים. דוגמא נוספת לאי אישור פעולות כאלו קרתה לפני כשנתיים בה מנע הפיקוח הקמת סניף של קפה אילנ’ס בסניף בנק לאומי ברעננה.

תוכנית האנרגיה הסולארית עדיין קיימת

את מניעת האישור להתקנת הפאנלים הסולאריים על סניפי הבנקים אישררו לאחרונה הבנקים הגדולים ואמרו כי בכוונתם להפעיל תוכנית לאנרגיה סולארית להפקת חשמל אך היא כפופה לאישור הרגולטור. נקווה כי האישור יינתן בקרוב ויתאפשר להרחיב את תחום האנרגיה הסולארית.