שדה סולארי חדש יוקם בקרוב בשטחי קיבוץ יוטבתה. השדה הסולארי, שיוקם ע”י חברת ערבה פאוור, מתעתד לייצר 5 מגה וואט חשמל נקי. הקמת השדה הסולארי תעלה כ 100 מליון ש”ח.

בשטחי קיבוץ יוטבתה, אשר בערבה, מתעתד לקום שדה סולארי חדש שייצר 5 מגה וואט חשמל סולארי ירוק. השדה הסולארי יתפרס על שטח של כ 120 דונם ועלות הקמתו תהיה כ 100 מליון ₪. את השדה הסולארי תקים חברת ערבה פאוור, שחתמה לאחרונה על הסכם להקמת השדה הסולארי עם הקיבוץ.

חברת ערבה פאוור מקיבוץ קטורה החליטה לשתף פעולה עם קיבוץ יוטבתה בפרויקט הקמת השדה הסולארי בעיקר בשל מיקום היישוב. מיקומו של יטבתה בלב הערבה הוא אידיאלי מבחינת תנאי השמש והשטח, והוא ימקסם את הפוטנציאל של השדה הסולארי שיוקם בשטחו.

בהסכם השותפות בין ערבה פאוור לקיבוץ יוטבתה להקמת שדה סולארי, ניתנת לקיבוץ זכות להיכנס לפרויקט כמשקיעים ולהיות שותפים בהכנסות השדה הסולארי. עוד כולל ההסכם שכר דירה שתלשם ערבה פאוור לקיבוץ, זכות בחירה במיזם ו 4 עובדים שיעמיד הקיבוץ לטובת תפעול השדה הסולארי.

הבחירה בחברת ערבה פאוור לפרויקט השדה הסולארי הייתה טבעית לקיבוץ יוטבתה משום שבעלי החברה הם קיבוץ קטורה, שכניהם. חברת ערבה פאוור, יזמי פרויקט השדה הסולארי, היו בכותרות עקב אחת העסקאות הגדולות עד היום בשוק האנרגיה הסולארית בישראל, רכישת 40% מהחברה ב 15 מליון ₪ ע”י חברת סימנס העולמית. העובדה שקיבוץ יטבתה קיבל הצעות גבוהות יותר לשכר דירה בפרויקט השדה הסולארי לא גרמה לו לבחור בלכ זאת בערבה פאוור כשותפה. לקיבות שטחים נוספים בבעלותו שעליהם הוא שוקל להקים שדות סולאריים אך פרויקטים אלו יבחנו אל מול התקנות שתפרסם רשות החשמל בנודע למתקנים בינוניים של עד 5 מגה וואט. החתימה על ההסכם להקמת שדה סולארי היא שלב ראשון בדרך לקבלת האישורים הסטטוטוריים.

קיבוץ יטבתה נחשב לקיבוץ הגדול והמשמעותי ביותר מבין קיבוצי הערבה. כניסתו לתחום האנרגיה הסולארית ומיקומו בערבה, שהוגדרה ע”י הממשלה כיעד עיקרי לתעשייה הסולארית הישראלית, עשוי להעצים את כלכלת האנרגיה הסולארית בכל אזור הערבה ובישראל בכלל. מסיבות אלו ונוספות היה חשוב לערבה פאוור להגיע להסכם חתום ארוך טווח להקמת השדה הסולארי בקיבוץ יוטבתה.

קיבוץ יוטבתה, בו יוקם השדה הסולארי, נחשב למוצלח מבין ישובי הערבה בשל המחלבות המפורסמות שברשותו, בבעלות משותפת עם חברת שטראוס. הקיבוץ, ראשון לקיבוצי הערבה, הוא הבעלים של כ 4000-5000 דונם המיועדים לצרכים חקלאיים. צמצום מכסות המים בעת האחרונה מונע את עיבוד כל השטחים ולכן ניצולם בתור שדות סולאריים הוא אך טבעי.

בנוסף, רישיון להקמת שדה סולארי בשטחי קיבוץ קטורה ניתן לאחרונה לחברת ערבה פאוור. השדה הסולארי יבנה על שטח של כ 80 דונם והיקף הייצור בו יהיה של 4.9 מגה וואט. עלותו המתוכננת של השדה הסולארי תהיה כ 120 מליון ₪. עוד אישור מתוכנן להינתן לערבה פאוור בעבור שדה סולארי נוסף בהיקף של 40 מגה וואט ובעלות של מיליארד ₪, גם הוא בשטחי קיבוץ קטורה. חברת ערבה פאוור נוסדה בשנת 2006 ונמצאת בבעלות חברת סימנס העולמית (40%), יוסף אברמוביץ’ (26%) וקיבוץ קטורה (24%).