מדינת ישראל – מה יש בה? דלק? מחצבים? טבע בכמויות? לא, לא ולא. יש דבר אחד שלא נגמר כאן לעולם, גם לא בשיא החורף: השמש! האם אנחנו יודעים לנצל את האנרגיה הטמונה בשמש? האם אנחנו יודעים להפיק מהשמש את מה שניתן? האם אנחנו עושים את הצעדים הנכונים בדרך להפקת חשמל מהשמש בהיקפים גדולים?

אנרגיית השמש, כידוע, היא המקור לאנרגיה ממתחדשת המשמעותי והחשוב ביותר על כדור הארץ. אנרגיה זו היא זמינה תמיד, זולה, בטוחה וקבועה. אנרגיה סולארית היא זו הגורמת לרוב התהליכים המתרחשים בביוספרה לקרות. מה שמניע את תהליך הפוטוסינתזה הקריטי כל כך לכדור הארץ הוא אנרגיית השמש. אנרגיית השמש מגיעה לכדור הארץ בעוצמה גבוהה מאוד ובמהלך השנים התפתחו שיטות לנצל את אנרגיית השמש בצורה יעילה וטובה יותר.

בשני העשורים האחרונים רבות ממדינות העולם המערבי העלו על סדר היום הציבורי את הדיון בדבר מצבו של כדור הארץ, אפקט החממה ונושאים סביבתיים נוספים. התדלדלות ניכרת במשאבי העולם המתכלים כגון פחם ונפט, במקביל עם נושאי איכות הסביבה הבוערים וחוסר יציבות פוליטית, הגבירו את ההתעניינות ביכולות ניצול אנרגיית השמש ודרכים להפקת חשמל מהשמש. המנהיגות הבינה את החשיבות בדבר הניצול הנכון והיעיל של אנרגיית השמש, מה שהביא באופן טבעי את המחקר והפיתוח בתחומים האלה, ואת המשאבים המוקצים לכך, לחזית.

אנרגיית השמש - נקיה, בטוחה, זמיהנ וזולה

אנרגיית השמש - נקיה, בטוחה, זמינה וזולה

בישראל, במשך שנים רבות קיים דיון פתוח בנושא ניצול אנרגיית השמש והפקת חשמל ממנה, במקביל למחקר ופיתוח מקיף שהוא בין המתקדמים בעולם. חוות ניסיוניות להפקת חשמל מהשמש כבר קיימות בדרום הארץ כשני עשורים. למרות האמור לעיל, לא קיים היום שימוש נרחב בטכנולוגית הפקת חשמל מהשמש לצרכי תעשיה ולשוק הפרטי. לעומת זאת, מספר פרויקטים גדולים שלניצול את אנרגיית השמש במדינות שונות בעולם התבצעו ע”י חברות ישראליות. מדינות כמו ספרד, קליפורניה ואריזונה נהנות היום מטכנולוגיות פרי פיתוח ויישום ישראלי המספקות אנרגיית שמש נקייה ובטוחה בקנה מידה נרחב.

ההשקעה בפרויקטים גדולים של הפקת חשמל מהשמש היא טובה וחשובה, אך לדברי רבים, אסור שהיא תהיה העיקר. יש הטוענים שאת מאמצי הפקת חשמל מהשמש יש לרכז בתחום הצריכה הפרטית. טכנולוגית הפקת חשמל מהשמש מאפשרת כיום להתקין על כל בית כמעט לוחות “פוטו וולטאים” המסוגלים בצורה פשוטה וזולה להמיר את אנרגיית השמש  ולהפיק ממנה חשמל ישירות אל רשת החשמל הביתית. קלות ההתקנה והתפעול כיום של מערכות להפקת חשמל מהשמש יוצרת הזדמנות אמיתית לשינוי, וקיימת יכולת של שימוש באנרגיית השמש בהיקפים רחבים של ממש, גם כדלק אנרגיה. חקיקה מעודדת  של רשות החשמל מתחילת 2008 בדבר הפקת חשמל מהשמש  היא צעד חשוב בכיוון. תמריצים נוספים של ממשלת ישראל בתחום הזה יביאו לעידוד הצריכה, הגברת הייצור של חומרי הגלם, הוזלת עלויות והורדת מחירים.