מכרז סולארי ארהב

מכרזים סולאריים מתפרסמים חדשות לבקרים במדינות שונות בעולם. עקב העלייה בביקוש לאנרגיה סולארית מתחדשת, מכרזים סולאריים מתפרסמים הן בתחום הטכנולוגיה הסולארית עצמה  . (פיתוח טכנולוגיות לניצול אנרגיה סולארית ושיפור טכנולוגיה קיימת) והן לפרויקטים גדולים של אנרגיה סולארית הדורשים קבלני ביצוע וספקים.

כאחת המובילות העולמיות, מכרזים סולאריים גדולים התפרסמו בשנים האחרונות בארה”ב בתחומים שונים בהם תחנות כוח סולאריות ומערכות סולאריות גדולות. המכרזים הסולאריים מתפרסמים הן דרך לקוחות עסקיים והן דרך מכרזים סולאריים של הממשל האמריקאי.

מכרז סולארי כזה נוגע עכשיו גם לתעשיית החשמל סולארי הישראלית. במסגרת חבילת תמריצים של ממשל אובמה, ניתנים בשני מכרזים סולאריים שונים מעניק מו”פ גדולים. המענקים ניתנים על ידי משרד האנרגיה האמריקאי, מפרסם המכרז הסולארי.

לאחרונה הצליחה חברת הסטארט-אפ הישראלית טיגו, להגיע לשלב הסופי בשני מכרזים סולאריים אלו שפרסם הממשל האמריקאי. חברת טיגו, הקיימת משנת 2005, הגיעה לשלב הסופי במכרזים סולאריים המספקים מענקים של 5 מליון דולר כל אחד. המענקים, הניתנים במסגרת המכרזים הסולאריים, כנראה יתחלקו בין מספר חברות. תוצאות סופיות של המכרזים הסולאריים אמורות להתקבל עוד כחודשיים.

חברת טיגו, המועמדת הסופית במכרזים הסולאריים, מפתחת מערכות מבוססות תוכנה וחומרה לשיפור ההספק של מערכות אנרגיה סולארית בטכנולוגיה פוטו וולטאית. הפיתוח מתאים למגוון המערכות הסולאריות הקיימות כיום בשוק. חברת טיגו היא בבעלות כלל אנרגיה, זרוע ההשקעות של כלל תעשיות (IDB) בתחומי האנרגיה והאנרגיה החלופית.

המועמדת למכרז הממשל האמריקאי, חברת טיגו, הצליחה לגייס לפני כחודשיים 10 מליון דולר רק מתוך הצעות למשקיעים. המוצר המרכזי של טיגו, המקסימייזר, משפר את יעילות ההמרה ואת תאימות המערכות הסולאריות לעוצמות קרינת שמש משתנות.

חברת טיגו פיתחה את המוצר על מנת לענות על הבעיה המוכרת כיום במערות הסולאריות בטכנולוגיה פוטו וולטאית, בה ניצולת נמוכה של תא סולארי אחד משפיעה על כל שורת התאים וגוררת את יעילות למטה. המוצר של טיגו משפר את פעילות התא הבודד ובכך משפיע על כל הפאנל הסולארי בהשקעה נמוכה יחסית.