המהפכה הסולארית שקורמת עור בישראל בשנים האחרונות מתרכזת ברובה בגופים עסקיים ביינונים וגדולים. אך כמו כל מהפכה, גם המהפכה הסולארית מחלחלת לגורמים יותר מרכזיים, שלא מזוהים ביום יום עם אנרגיה ירוקה מתחדשת, אך לא פחות מזוהים עם הצבע הירוק…

לאחרונה פרסם משרד הביטחון מכרז מקדים לאנרגיה סולארית. המכרז הוא למערכות סולאריות בהספק של עד 50 קילו וואט בטכנולוגיית PV (פוטו וולטאית). מכרז המערכות הסולאריות הינו לייצור ואספקת חשמל לבסיסי צה”ל.

במכרז למערכות הסולאריות מתבקשות החברות המעוניינות לגשת למכרז, להציג דרכי התקשרות שונות עם משרד הביטחון. דרך התקשרות אפשרית אחת במכרז המערכות הסולאריות היא בשיטת B.O.T בה היזם המקים את המערכות הסולאריות אחראי על המימון וההפעלה בחוזה ארוך טווח ומקבל את תקבולי המערכת או חלק מהן. שיטה נוספת שמוצעת במכרז המערכות הסולאריות הוא בהליך רגיל של התקנת המערכת ומכירתה לצה”ל. ההערכות הן כי מכרז המערכות הסולאריות הצה”לי יתפרסם באופן סופי ב 2010 והיקף המכרז יהיה מינימום של עשרות מיליוני דולרים שיושקעו בהקמה של מערכות סולאריות.

תהליך המהפכה הסולארית בצבא ההגנה לישראל הלך בשנת 2008. כחלק מתוכנית אסטרטגית כללית של צה”ל הוחלט להפוך את הצבא ל’ירוק’ ואקולוגי יותר עם התמקדות בשימוש באנרגיות סולאריות. במסגרת מהפכה זו יצא משרד הביטחון במכרז מקדים בתחום האנרגיה הסולארית. המכרז הסולארי המקדים היה להקמה של תחנה תרמו-סולארית של 15-20 מגה-וואט בבסיס חיל האווירמכרז מערכות סולאריות בצה"לבנבטים. השקעה בהקמת המערכת הסולארית נאמדת ב 40-50 מליון שקל.

בעקבות הרגולציה שקבעה רשות החשמל לתשלום תעריף גבוה של 1.97 ₪ לקוט”ש על חשמל המופקת מאנרגיה סולארית, החליט משרד הביטחון להרחיב את השימוש במערכות סולאריות ולפרסם מכרז למערכות סולאריות קטנות יותר.

הצפי הוא כי מכרזים למערכות סולאריות בצה”ל ימשיכו להתפרסם. התוכנית להרחבת השימוש באנרגיה סולארית מתבטאת גם במכרז ענק למערכות סולאריות המתוכנן להשתלב בהקמת עיר הבה”דים (קריית ההדרכה) המתוכננת להיבנות בצומת הנגב. מכרז המערכות הסולאריות בעיר הבה”דים מדבר על אפשרות של הצבת מערכות על גגות בשטח כולל של 100 דונם. עלות המערכות הסולאריות נאמדת העשרות מיליוני דולרים.

עד עתה ניגשו למכרז המערכות הסולאריות הצה”לי רוב חברות האנרגיה הסולארית הגדולות בארץ. רשימה מקוצרת של חברות אנרגיה סולארית המובילות שתתמודדנה מכילה את אפקון, ערבה פאואר, סאן ריי, סאנדיי, שיכון ובינוי סולאריה ועוד.

חברת אפקון, המתעסקת בין יתר עיסוקיה הרבים באנרגיה מתחדשת מהרוח, החליטה להיכנס גם לתחום הסולארי ולהשתתף במכרז המערכות הסולאריות של צה”ל. אפקון מתכננת לכגשת למכרז המערכות הסולאריות בשיתוף עם ענק התשתיות הספרדי COBRA. עבורה תהיה זו הכניסה הראשונה לשוק הישראלי.