חברת ‘סולארית דוראל’ סיימה בימים אלו התקנת 13 מערכות פוטו-וולטאיות שיניבו יחד כ-1.7 מיליון ₪ בשנה. המערכות הסולאריות לייצור חשמל ירוק הותקנו בחמשת הקיבוצים: כרמיה, עלומים, יסעור, תל-קציר ואיילת השחר.

בכרמיה, עלומים, יסעור, תל-קציר ואיילת השחר הותקנו מערכות סולאריות של חברת ‘סולארית דוראל’ בעלות כוללת של 8,450,000 ₪. המערכות צפויות להניב יחד 1,690,000 ש”ח בשנה מרווחי מכירת החשמל לחברת החשמל ולהחזיר את ההשקעה תוך 7 שנים.enlight

המערכות בגודל 50 קילו וואט כל אחת, מייצרות בנפרד, 85 אלף קילו וואט בשנה וחוסכות פליטה של 70 טון גזי חממה בשנה. שתיים מהמערכות הותקנו בכרמיה, שתיים בעלומים, שתיים ביסעור, שתיים בתל-קציר וחמש באיילת השחר.

התקנת המערכות הסולאריות בקיבוצים מבוססת על מודל של שותפות שווה בין “סולארית דוראל” לבין הקיבוצים, כאשר הקיבוצים מספקים את התשתיות, המקרקעין והגגות כמובן, מנגד, חברת “סולארית דוראל” מספקת את הידע, התקנת המערכות וניהולן השוטף.

שלמה רווח, מנהל העסקים והכספים של קיבוץ איילת השחר: “ניצול המשאב הסולארי הוא אפיק הכנסה יחסית חדש בקיבוצים. בחירתנו לעבוד עם ‘סולארית דוראל’ נובעת מהוותק והניסיון שלה בהקמת מערכות סולאריות בעיקר במגזר הקיבוצי ופעילות חברת האחות “דוראל ייזום” העוסקת בהרחבות בנייה קהילתיות. דוראל מכירה את התרבות הארגונית של הקיבוצים וזה מקל על שיתוף הפעולה”.

התקנת המערכות הסולאריות בקיבוץ כרמיה שנמצא מדרום לאשקלון ובקיבוץ עלומים שנמצא בצפון הנגב, מסמלות חדירה נוספת של חברת ‘סולארית דוראל‘ לדרום הארץ, לאחר שמרבית ההתקנות של החברה רוכזו בעשרות קיבוצי הצפון. לציין כי בדרום הארץ פועלות כבר שנתיים המערכות של ‘סולארית דוראל’ על גג החניון וגג הרפת בקיבוץ יוטבתה.

על פי נתוני החברה והשוואת תפוקת החשמל של המערכות הדרומיות של ‘סולארית דוראל’ ביוטבתה לאילו של המערכות הסולאריות בקצרין שבצפון הארץ, עולה כי אין הבדל בין הפקת החשמל מהמערכות בצפון הארץ לאלו שבדרום, שכן, המערכת הפוטו-וולטאית מפיקה את האנרגיה שלה מעוצמת האור ולא מעוצמת החום.

דורי דוידוביץ’, מנכ”ל חברת ‘סולארית דוראל’: “חברת סולארית דוראל ממשיכה להנהיג את המהפכה הירוקה ברחבי הארץ בשאיפה להיות אחת התורמות המרכזיות להשגת היעד של ממשלת ישראל, שעד 2020, לפחות 20% מייצור החשמל בארץ, יופק באמצעות אנרגיות מתחדשות.

solar pv