כשליש מצרכני החשמל בעולם סובלים מהפסקות חשמל בתדירות גבוהה – החשמל הסולארי הוא תחליף ידידותי לסביבה לגנרטור.

פרויקט סולארי ישראלי – ארגנטינאי – סיני ראשון מסוגו הוקם באזור יוקרתי במחוז קורדובה בארגנטינה. הפרויקט כולל הקמה על בתים של מערכות סולאריות שמעניקות גיבוי ומספקות חשמל בעת הפסקת חשמל אזורית, תופעה נפוצה במחוז זה כמו גם באזורים אחרים בדרום אמריקה.

רפי קירשנבוים, מנהל אי.טי סולאר ישראל, שיזם ומוביל את הפרויקט, מסר שבעוד שבישראל וברוב מדינות המערב הפסקת חשמל היא אירוע נדיר יחסית שאינו מצריך הערכות מיוחדת מצד הצרכן, במדינות מתפתחות ההפסקות חוזרות על עצמן לעיתים בתדירות יומית, ולרוב בשעות היום, בשל צריכת החשמל הנוספת של מפעלים ועסקים.

לדבריו, עליית רמת החיים והחיבור השוטף לאמצעי תקשורת אלקטרוניים הצמיחו דור חדש שלא מוכן להשלים עם הפסקות החשמל ומוכן להשקיע בתשתית ירוקה שתאפשר לו איכות חיים טובה. חברות הבניה השותפות בפרויקט זיהו את הצורך ורואות בחשמל הסולארי ערך מוסף חשוב לרוכשים.

במסגרת הפרויקט בארגנטינה, שתוכנן על ידי מהנדסי אי.טי. סולאר, הונחו על רבי קומות מערכות סולאריות אישיות בתפוקה קטנה יחסית. החשמל שמייצרות המערכות נצרך על ידי הדיירים ומפחית את עלויות החשמל, ובמקרה של הפסקת חשמל מנותב החשמל הסולארי למכשירים חשמליים חיוניים, מבלי שהדיירים חשים בהחלפה.

בעבר, נהגו חברות הבניה להוסיף גנרטורים גדולים לפרויקטים יוקרתיים, אולם מגמה זו נתקלה בבעיות של זיהום אוויר, רעש וריחות לא רצויים באזור המגורים, כמו גם בעלויות אחזקה ודלק גבוהות. השיטה הסולארית אפשרה הקטנה מהותית של הגנראטורים הנדרשים לפרויקט והפעלה מועטה ביותר שלהם – לניתוקי חשמל בשעות הלילה בלבד. כך נחסכים לדיירים מפגעי הרעש והזיהום ונחסכות הוצאות הדלק והתחזוקה.

קירשנבוים מסר שעל פי ההערכה כשליש מצרכני החשמל בעולם, בעיקר במדינות המתפתחות, אינם נהנים מאספקה סדירה של חשמל, כך שמדובר בתחום בעל פוטנציאל כלכלי רחב.

מידע על הפעילות הבינלאומית של קונצרן אי.טי סולאר באתר: www.etsolar.com

פרוייקט ישראלי סולארי