ברמת חובב שבצפון הנגב, התקבלה החלטה חשובה, לעבור לייצור חשמל סולארי על גגות המתקנים של המפעל. כידוע, רמת חובב הוא המקום בו נאספת ומטופלת הפסולת הרעילה ביותר בישראל, לכן החלטה ירוקה שכזו, היא מעבר לייצור חשמל, היא גם דוגמא ומופת לתעשיות בישראל.

לאחר פרסום מוקדם של מכרז לקירוי גג בתוך השטח של מועצת רמת חובב, בפאנלים סולאריים, על שטח מצומצם של 80 מטרים רבועים בלבד, ( מכרז אותו ביצעה חברת אינטרדן כפיילוט לפרוייקט גדול הרבה יותר ) יוצאת המועצה המקומית והנהלת המפעל בפרוייקט גדול הרבה יותר. על רובו של מערך הסככות והגגות בשטחף תוקם מערכת סולארית של 2400 מגה וואט, מדובר ביותר מעשרים דונם של מערכת סולארית, פרוייקט שמוערך בלמעלה מ 20 מיליון שקלים. בעוד שמתחת לגגות תוטמן פסולת כימית מסוכנת ותאוטם לשנים רבות, על גג המבנה ייוצרו קילו וואטים רבין של חשמל סולארי, חשמל ירוק, לשימוש המפעל ולטובת הזרמה של החשמל לרשת הארצית.

מערכת סולארית ברמת חובב

איתן זילביגר, מנכ”ל החברה לשירותי איכות הסביבה ברמת חובב מוביל את המהלך ליירוק התהליכים, “אנו שואפים להטמיע במפעל טכנולוגיות מתקדמות המטיבות עם הסביבה.” אומר מר זילביגר, ומתכוון למערכת הסולארית שתוקם. צפון הנגב ואיזור רמת חובב ברוכים בשמש רוב ימות השנה, מה שמאפשר את הכדאיות הכלכלית של המערכת הסולארית ברמת חובב.

אזור התעשייה רמת חובב אשר מעסיק למעלה מ 2000 עובדים ישירים, רובם מבאר שבע והסביבה, ועוד 6000 עובדי קבלן, הוא אזור תעשייה הנמצא בזכוכית מגדלת כל שנות קיומו, מאז שנת 1975. בגלל אופי המפעלים והחומרים המאוחסנים בהם, יש חשיבות רבה לתהליכים ולאופי הפעילות. מראה של פאנלים סולארים ומערכת סולארית ברמת חובב, הוא מעבר לייצור חשמל, אלא אמירה של המוסדות לתושבי הסביבה – אנו עושים הכל כדי להיות ירוקים, בשבילנו ובשבילכם.

הקמת המערכות הסולאריות ברמת חובב, במיוחד בסדר גודל שכזה, מהווה חלק מתהליך שהתחיל עוד בשנת 2008, אז קיבלה המועצה אישור מיוחד להגדלת בריכות האידוי בתחומה, על מנת להקטין למינימום האפשרי את זיהום האוויר. ההחלטה התקבלה על מנת לאפשר את הקמת עיר הבה”דים בנגב הצפוני, מה שקורם עור וגידים בימים אלו. שלבים נוספים בחשיבה הירוקה של מי שמוביל את רמת חובב להתיעלות ירוקה הם תהליכי מיחזור ושימוש יעיל במים, התייעלות אנרגטית ושימור איכות הקרקע באזור.