חימום סולאריאחת האפליקציות החשובות ביותר לחיסכון באנרגיה, היא החימום והמיזוג של איזורי מגורים. אנרגיה רבה מושקעת מידיי יום לטובת חימום הבית בימי החורף ולקירורו בימי הקיץ, ולכן פתרונות כמו חימום סולארי יכולים לחסוך אנרגיה רבה. חשוב לזכור שחימום סולארי זה לא רק דודי שמש שכולנו מכירים, אלא פתרונות נוספים לחיסכון באנרגיה.

עידוד בשימוש באנרגיות מתחדשות, כמו אנרגיה השמש, הביא את הפתרונות של החימום הסולארי לרמת הבית הפרטי, הן לטובת חימום איזורי מגורים והן לטובת חימום מים לאפליקציות אחרות. חימום סולארי הוא לא בהכרח קולטים סולאריים שיושבים על גג הבית ומחממים מים בצנרת סגורה, יש פתרונות נוספים:

חימום סולארי למי מקלחות, אולי הדרך הכי נפוצה בישראל, חימום של צנרת מים לטובת הסקה ומקלחת. המים זורמים בצינורות שחוממו על ידי השמש וצוברים טמפרטורה גבוהה. המים החמים מנוצלים להסקה וחימום הבית וכן למקלחות חמות בימים קרים.

חימום סולארי טבעי, ניצול נכון של מתודולוגיות בניה ירוקה לטובת חימום טבעי על ידי קרני השמש, של איזורי מגורים. חימום זה נעשה על ידי החדרה של קרני שמש דרך פתחים, מראות או לבנים שקופות ומהוה פתרון יעיל ונוח. מעבר לחימום הסולארי, נוצר אלמנט נוסף של תאורה סולארית טבעית בכל שעות שהשמש זורחת. אלמנטים נוספים של בניה ירוקה שקשורים לפתרונות סולאריים הם כמובן אותם מערכות סולאריות שמספקות חשמל סולארי במקום חשמל שמיוצר על ידי שריפת דלקים. אותה מערכת סולארית שמייצרת חשמל איננה יכולה במקביל לייצר חימום סולארי, את החשמל המיוצר בה, האנרגיה המתחדשת, יכולה לשמש לחימום חשמלי של מים ושל איזורי מגורים.

חימום סולארי של מי בריכה, מי שיש לו בריכה בבית או בחצר מכיר את הפאנלים הפלסטיים שמקיפים את הבריכה ואוגרים חום שמש לטובת חימום המים. היתרון הכי גדול זה ניצול בריכת השחייה כחודשיים מעבר לטווח השימוש הקבוע, בשל היכולת לשמור על המים חמים לשימוש. פתרונות ביתיים נוספים מופיעים בדך מידע לגבי תאורת גן סולארית.

כל מי שבונה בית חדש, נחשף היום לעקרונות של בניה ירוקה וליתרונות של חימום סולארי טבעי, חימום מים סולארי ומערכות חשמליות לייצור חשמל סולארי מאנרגיית השמש. חשבו לערוך את הבדיקה הכלכלית ולוודא כדאיות של מערכות שכאלו, לאורך זמן