” צעד חיובי ראשון בכיוון יישום תוכנית משרד התשתיות הלאומיות לאנרגיות מתחדשות ” כך הגדיר אמש שר התשתיות הלאומיות , ד”ר עוזי לנדאו את ההחלטה החדשה .המשק הסולארי התעורר !

מליאת רשות החשמל אישרה אתמול את ההסדרה שכולנו חיכינו לה, אותה הסדרה של ייצור החשמל הסולארי בתעריף ידוע למגזרים השונים. ההסדרה תיכנס לתוקף בראשון לספטמבר ואלו עיקר הדברים:

  • תעריך פוחת של 1.51 שקל לקילו וואט, כלומר שקל וחצי הוא התעריף משנת 2010 ועד ספטמבר 2011, אש יירד התעריף השבעה אחוזים, וימשיך לרדת ב 7% בכל שנה הלאה. קביעת התעריף בהסדרה זו נשענת על עלויות הקמה בשיעור של כמיליון שקל למתקן בהיקף של 50 קילוואט
  • המגזר הפרטי, הביתי, מערכות סולאריות של עד 5 קילו וואט, יהנה מתעריף גבוה יותר של 2.04 שקל לקילו וואט למכסה הישנה, שעוד לא מולאה. במכסה החדשה שתכינס לתוקף עד שנת 2014 ולא כולל כל מגבלה על כמות הייצור, יהנה המגזר הפרטי  מתעריף של 1.67 שקל לקילו וואט.

הירידה הכללית בתעריף מגלמת את ההוזלה העולמית בעלויות ההקמה של מתקנים פוטוולטאים, אלו כאמור נגזרים של  ירידת המחירים העולמית בטכנולוגיההשוק הסולארי מתעורר

מברך על המהלך יו”ר רשות החשמל, אמנון שפירה, אשר אמר “הסדרה חדשה זו מביאה להחדרה היעילה והחסכונית אותה אנו מצפים לראות, של אנרגיות מתחדשות למשק הישראלי”.

  • המגזר העיסקי עדיין מחכה להסדרה שאמורה להתפרסם בשבועות הקרובים, זהו המגזר האמיתי שייקח את השוק הסולארי לשלב המבוקש, בו החשמל הסולארי מהווה אחוז נכבד מכלל ייצור החשמל בישראל. “ההסדרה תלוית-הזמן מגשימה את מדיניותנו לאפשר הקמת מתקנים ליצור חשמל על גגות מוסדות חינוך ומבני ציבור” מדגיש ד”ר עוזי לנדאו.

בהמשך יתפרסמו גם תעריפי הזנה לתחום הביומאסה והרוח, שעל פי הנחיית משרד התשתיות הלאומיות, אמורים להיות מוסדרים עד תחילת חודש אוגוסט.