שדה סולארי של 45 מגה וואט יוקם בנגבשדה סולארי בהיקף של 45 מגה וואט מתוכנן לקום על ידי חברת סאנדיי בשטחי מושב שדה צבי אשר בנגב. חברת סאנדיי תקים, תממן ותתפעל את השדה הסולארי בעוד שלמושב ישולמו דמי שכירות .

חברת סאנדיי אנרג’י הודיעה אתמול (א’, 27.12.09) על חתימת הסכם להקמת שדה סולארי בהיקף של 45 מגה וואט בשטחי מושב שדה צבי אשר בנגב. השדה הסולארי יוקם על כ 800 דונם משטחי המושב כאשר על 700 דונם יוקם שדה סולארי שיספק 45 מגה וואט ועל 100 הדונם הנוספים יוקם מתקן סולארי בהיקף של 5 מגה וואט ייצור.

היקף העיסקה להקמת שדה סולארי בדה צבי נאמד ב 800 מליון שקל. את העיסקה תממן חברת סאנדיי אנרג’י אשר תקים ותתפעל את השדה הסולארי בעוד למושב ישולמו דמי שכירות על שימוש בשטחיו.

הקמת השדה הסולארי בהיקף של 40 מגה וואט תתאפשר כאשר יתפרסמו ההסדרים למתקנים סולאריים גדולים (5 מגה וואט ומעלה) ע”י רשות החשמל. הצפי הוא שההסדרים יתפרסמו במהלך שנת 2010 ותעריף התימרוץ של קנית החשמל הסולארי ע”י חברת החשמל יעמוד על 1.05 ש”ח לקילו וואט מיוצר.

על שטחם של 100 הדונם הנוספים תקים סאנדיי מתקן אנרגיה סולארית בהיקף ייצור של 5 מגה וואט בשיתוף עם חברת אורמת. חברת אורמת, המתמחה בייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת ופעילה בכל העולם, הודיעה לפני כחודשיים על כניסה לתחום האנרגיה הסולארית בישראל. סאנדיי ואורמת מתכננות להקים בארץ מתקנים סולאריים בהיקף כולל של 36 מגה וואט ומתקן וזה הוא שיתוף הפעולה הראשון ביניהם.

המתקן הסולארי בהיקף של 5 מגה וואט בשדה צבי יכנס לתוך הסדר רשות החשמל למתקנים סולאריים בינוניים שעומד להתפרסם בימים אלו ויעמוד לפי הצפי על 1.49 שקל לקילו וואט מיוצר.

תהליך האישור להקמת שדות סולאריים גדולים, כמו זה המתוכנן לקום בשדה צבי, עוד כרוך באישורים רבים וההסדר לגביו צפוי לעבור ועדות שונות בזמן הקרוב. סוגיית שינוי ייעוד הקרקע הינה הסוגיה המרכזית שתידון בתהליך הזה כמו גם שינוי התמ”א לצרכי הקמת תחנות כוח סולאריות.

שדה סולארי של 45 מגה וואט במושב שדה צבי