זניט משקיעה ביזמים סולארייםזניט אנרגיה ירוקה, חברת השקעות בפרוייקטים של אנרגיה מתחדשת, גייסה 30 מיליון שקל למימון יזמים סולאריים. הכסף גוייס ממשקיע אירופאי, קבוצת “פוטוריאל” (FUTUREAL), בבעלות גאבור פוטו ומשפחתו, שזו לה ההשקעה הראשונה בישראל. פוטוריאל הזרימה לזניט 20 מיליון שקלים במזומן ועם השלמת ההשקעות הראשונות יוזרמו 10 מיליון שקלים נוספים.

האסטרטגיה של זניט היא להיות שותף פיננסי בעל ערך מוסף ליזמי פרוייקטים של אנרגיות מתחדשות. יונתן בן-כנען, מנכ”ל זניט אנרגיה ירוקה, מסביר כי, “מעבר לדרישות הרגולטוריות, האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני יזמים בתחום האנרגיות המתחדשות הנם הון עצמי וסגירה פיננסית. זניט תעמיד ליזמים סולאריים את ההון העצמי הדרוש לקבלת הרשיון המותנה, ותסייע להם בקבלת המימון הבנקאי על מנת להגיע לסגירה פיננסית בלוח הזמנים הדרוש.”

לצורך קבלת הרישיון לפרוייקטים סולאריים, נדרשים היזמים להמציא הון עצמי של 20% מהעלות “הנורמטיבית” של הפרוייקט, בסכום של מיליון דולר לכל מגהוואט. כאשר מדובר ביזמים קטנים או בינוניים מדובר בחסם משמעותי.

על פי PropertyEU, פוטוריאל היא אחת מ- 10 יזמי הנדל”ן הגדולים באירופה, עם פרוייקטים אותם יזמה ופיתחה בהיקף של כ- 1.5 מיליארד אירו. גאבור פוטו, המקים והמנכ”ל של פוטוריאל, אמר: “מזה זמן שאנו בוחנים כניסה לשוק האנרגיה הסולארית. הנסיון של מנהלי זניט נותן לנו את השקט הנפשי שכספנו ינוהל במקצוענות. אסטרטגית ההשקעה הסולידית של זניט מאפשרת לנו לבצע השקעות מבוזרות בתחום הסולארי, על ידי צוות מקצועי ומנוסה, עם סיכוי לתשואה דו-ספרתית גבוהה בסיכון נמוך.”

פוטוריאל מתכוונת להעמיד את מאזנה לרשות זניט והפרוייקטים בהם תשקיע זניט, על מנת לעזור ליזמים לעמוד בדרישות ההון העצמי של הרשות לשרותים ציבוריים – חשמל.

ההשקעה בזניט הינה השקעה ראשונה של פוטוריאל באנרגיות מתחדשות ובכוונתה לבצע השקעות בתחום הסולרי באמצעות זניט בישראל ובאירופה. לקראת מיצוי ההשקעה הראשונית של 30 מיליון שקל בכוונת פוטוריאל להשקיע עד 250 מליון ש”ח בזניט, בעצמה וביחד עם משקיעים נוספים.

אודות זניט אנרגיה ירוקה

זניט אנרגיה ירוקה הוקמה ב- 2009 על ידי יונתן בן-כנען, תומר רשף ויהונתן קונפורטי, בעלי ניסיון עשיר במימון פרוייקטים בהיקפים גדולים, לרבות פרוייקטים של אנרגיה מתחדשת, בבנקאות להשקעות ובניהול פיננסי. זניט משקיעה בפרוייקטים של אנרגיה מתחדשת כשותף פיננסי ליזמים. החברה משלימה ליזמים את ההון העצמי הדרוש לקבלת רשיון יצרן חשמל מותנה, ומסייעת ליזמים בקבלת המימון הבנקאי על מנת להגיע לסגירה פיננסית בלוח הזמנים הדרוש.

zenith solar