הפתרונות שמציעה האנרגיה הסולרית, לאדם הפרטי, למשקיע, למדינה ולאיכות הסביבה, כבר ידועים. מה שנשאר זה ליישם את הידוע מראש ולקדם התקנות רבות ככל שניתן של מערכות אנרגיה סולרית, גם בישראל וגם בעולם.

אנרגיה סולרית היא העתיד של שוק האנרגיה, זה כבר מיושם בארצות מסויימות באירופה וברחבי ארצות הברית. התקנות רבות של מערכות תרמו סולאריות ושל מערכות פוטו וולאטיות נמצמאות ברחבי העולם ומייצרות חשמל סולארי נקי וירוק. נכון שייצור התאים עצמם הוא תהליך מזהם, אבל הוא חד פעמי וניתן לשליטה, בניגוד לתחנת כוח פחמית שמייצרת זיהום אוויר קבוע.

גם העתיד של איכות הסביבה טמון במקורות אנרגיה מתחדשים כמו אנרגית רוח ואנרגיה סולרית. כל קילו וואט שמיוצר על ידי פאנלים סולרים ולא על ידי שריפת פחם, מצמצם ולו במעט, פליטה של גזים רעילים לאוויר. שדות סולאריים מהווים פגיעה מינימאלית בסביבה לעומת הקמת סכרים ותחנות כוח גרעיניות.

טכנולוגיות של אנרגיה סולרית ובראשם טכנולוגיות ישראליות כחול לבן נמצאות בחזית השוק ומובילות את ההתקנות הגדולות ביותר ברחבי העולם. מערכות עקיבא סולאריות, פטנטים לניקוי עצמי של הפאנלים, מערכות ניטור ושליטה וכן אופטימיזציה בייצור ובהולכה של החשמל הסולארי, הכל כבר נמצא וקיים. שנת 2010 מראה עליה בביקוש לעבודה בתחום הסולארי ואיתו הדרושים בכל מה שקשור למערכות אנרגיה סולרית, גם בישראל.

חברות רבות מהמזרח הרחוק, מגרמניה ואיטליה, ישראל וארה”ב מובילות את הפיתוח המתגבר בכל מה שקשור לתאים פוטו וולטאים למערכות אנרגיה סולרית, בעיקר מערכות גדולות. כיום, עלות הפאנל הסולארי היא הבעיה העיקרית והיא זו שמהווה את מירב עלות המערכת כולה. ככל שיורד המחיר של הפאנל הסולארי, אותן מערכות אנרגיה סולרית הופכות כלכליות יותר ומצדיקות יותר ויותר את ההשקעה בהן. אם החסם הכלכלי הוא החסם המרכזי לפני התקנה של מערכת פוטו וולאטית, הרי שחסם זה בדרך למטה.

ראה את טבלת ההשוואה לפאנלים הסולרים הטובים ביותר

במערכות תרמו סולריות, המצב קצת שונה כי המערכת בנויה לייצור מאסיבי של חשמל סולארי. אין מערכות תרמו סולריות לשימוש ביתי, יש מערכות כאלו על פני שטחים גדולים שמספקות את החשמל הדרוש לעיירות שלמות. טכנולוגיה תרמו סולרית היא עוד גאווה ישראלית בתחומי אנרגיה סולרית בעולם, החוות הגדולות ביותר הוקמו על ידי חברות ישראליות.