ייצור חשמל סולארי

ייצור חשמל סולארי

הניסיונות ההולכים וגוברים להטמעת מערכות של ייצור חשמל סולארי בטכנולוגיות שונות ברחבי העולם וגם בישראל, מביאים לפיתוח של פתרונות לייצור חשמל סולארי\ מתקדמים יותר ויעילים יותר. התקנת של קולטים פוטו וולאטיים עם מערכת המרת מתח היא הבסיס של כל מערכת שכזו, אך אם מתעמקים לתוך הטכנולוגיה ניתן לראות אופטימיזציה ושיפורים בכל תחול של ייצור החשמל הסולארי.

את הניסיונות למקסם את ייצור החשמל הסולארי על ידי המערכת, אפשר לחלק לשלושה תחומים עיקריים: מיקום המערכת הסולארית והכנת אזור ההתקנה, מערכות עקיבה ואופטימיצזיה של קרני השמש.

מיקום המערכת הסולארית חשוב ביותר ומהווה את תחילתו של כל תהליך התקנה. המחשבה שכל מערכת ייצור חשמל סולארי שנשים בנגב לצורך העניין תעשה את עבודה היא מחשבה מוטעית. מיקום של המערכת ביחס לכיוון השמש, באזורים לא חמים במיוחד ועם אוויר צלול יחסית יעשו את העבודה הצורה טובה יותר. אזורים חמים מידיי משפיעים על יעלות התאים הסולאריים ומורידים את יכולת ייצור החשמל שלהם, אוויר עכור ומאובק ישאיר לכלוך על קולטי השמש ויוריד משמעותית את יעילותם.ייצור חשמל סולארי

מערכות עקיבה הן פתרון מצוין להפיק מכל מערכת סולארית הרבה יותר ממה שהיא יכולה ללא אותה המערכת. מערכות העקיבה הסולאריות יודעות לכוון את התאים הפוטו וולאטיים לכיוון השמש לאורך כל שעות היום ובכך להביא לייצור חשמל סולארי ברמה הכי טובה שאפשר – מאותה מערכת קיימת. למערכות עקיבה סולאריות יש גם חסרונות רבים וזה כמובן העלות הגבוהה שלהם והצורך בתחזוקה שוטפת שדורשת גם זמן וגם כסף.

השלב השלישי של האופטימיצזיה הוא ברמת התא הסולארי וקרן השמש שמגיעה אליו. ישנן מערכות נלוות למערכות ייצור חשמל סולארי שיודעות למרכז את קרני השמש לפני הגיען לתא, למקד את האנרגיה שלהן ובכך להביא לךייצור מוגבר של החשמל הסולארי. גם מערכות אלו טומנות בחובן השקעה כספית נוספת, מעבר למחיר הגבוה של המערכת הסולארית עצמה.

בשל העובדה שכל מערכת ייצור חשמל סולארי נמדדת בעלות שלה מול יכולת הפקת החשמל, ניתן להוכיח מתמתית שחשוב להשקיע יותר מאשר את מחיר המינימום למערכת ולהתקין מערכות אופטימיזציה, ובכך להקטין את זמן החזר ההשקעה לטווח ארוך.

אפשרות התגובות סגורה