ענף האנרגיה הסולאריתחוסר הודאות ששורר כבר כמה ימים בענף האנרגיה הסולארית נמשך גם היום (ו’). מאז הודעתה הדרמטית של רשות החשמל מיום א’, 13.12.09 כי נסתיימו המכסות שהוקצבו למערכות עסקיות          (עד 50 קילו וואט), מעל 100 חברות מחכות למוצא פיה של רשות החשמל ומשרד התשתיות. השאלה הגדולה היא האם תוקצב עוד מכסה למערכות עסקיות ומתי. שאלה נוספת היא באיזה תעריף תהיה המכסה. גורמים בענף סבורים שאם התעריף ירד את ה 1.70 שקלים, תהיה פגיעה מאוד גדולה בכדאיות התקנת המערכות הסולאריות. לדברי כמה גורמים בענף, אם ירד התעריף למחיר נמוך מדי לא ישתלם ללקוחות להתקין מערכות מבחינת החזר השקעה וסביר שכמות העיסקאות תרד משמעותית, מה שיגרום להאטה בענף ופיטורי עובדים.

תעשיית האנרגיה הסולארית, שחוותה צמיחה משמעותית בשנה האחרונה, עומדת כרגע בפני סימן שאלה גדול. כיום יש מעל לאלף עובדים ישירים בתעשיה, ועוד אלפי עובדי קבלן המועסקים בעקיפין בפרוייקטים שונים ברחבי הארץ. נקודת אור נוספת בתעשיה הסולארית שנפגעת היא שרוב הפרוייקטים מוקמים בפריפריות מה שמספק עבודה דווקא באזורים אלו.

את הפגיעה בתעשיה הסולארית חווים גופים בכל שרשרת הערך:

– לקוחות שהזמינו כבר מערכות ושילמו מקדמות על חשבון ההזמנה. כרגע הם לא יודעים האם הם בתוך המכסה או לא.

– חברות מתקינות – מהות העסק שלהן נפגעה. הן ממש בבעיה קיומית כרגע. הן לא יודעות מתי יוכלו לקבל הזמנות חדשות. הן אינן יכולות להתחייב בפני לקוחות חדשים משום שאינן יודעות מתי תהיה מכסה חדשה ובאיזה תעריף. בלי תעריף חדש אין הלקוח יכול לחשב את החזר ההשקעה ולקחת מימון. חלק מהחברות התחייבו בפני ספקיות ציוד לרכישה מהן וכרגע הן לא יכולות לשבור את ההתחייבויות.

– ספקיות ציוד בינלאומיות שישקלו את עבודתן מול השוק הישראלי לאחר מקרה כזה.

– גורמי מימון בנקאיים וחוץ בנקאיים. מממנים פרטיים. גורמים שהקצו כספים למטרה זו וכרגע לא יודעים לאן לפנות.

– כ 1000 עובדי תעשיה ישירים ועוד כ 2000 עובדים המועסקים בעקיפין כספקי ציוד, קבלני משנה ונותני שירותים למיניהם.

ממשרד עורכי הדין ERM, המייצג מספר חברות סולאריות בענף נמסר כי הלם שורר בקרב המגזר וכי הם שוקלים את הצעדים להמשך. בישיבה משותפת שהתקיימה השבוע עם כמה מהחברות הסולאריות המרכזיות בשוק נשקלו הצעדים להמשך.

עורך דין איתן פרנס, יושב ראש איגוד האנרגיות המתחדשות, הוציא מכתב למשרד התשתיות הדורש תשובה לשאלות הרבות הטורדות את תעשיית האנרגיה הסולארית הצעירה. המאבק כרגע נמצא בשני מישורים: הבהרות לגבי אילו מערכות שכבר הוזמנו יכנסו למכסה ובקשה למכסה נוספת של מערכות בתעריפים אטרקטיביים.

ביום ב’ (21.12.09) תתקיים ישיבת חירום בנושא בהשתתפות רשות החשמל, חברת החשמל ומשרד התשתיות.