החדשות שמגיעות לישראל מכיוון אירופה בשבועות האחרונים מצביעים על כיוון אחד – משבר כלכלי. עוד קשה לומר אם אירופה, ארה”ב ושאר העולם יראו כמו שנראו במשבר לפני כשנתיים  . אבל ברור לכולם שזהו משבר פיננסי חמור. גם התחום הסולארי מושפע ממשבר היורו וכמובן מכל מה שקורה, בעיקר במדינות השמש האירופאיות.

מדינות השמש באירופה, במפתיע או לא במפתיע, נמצאות בראש החדשות בכל הנוגע למשבר באירופה, אותן מדינות מאופיינות במזג ים תיכוני ובהשקעות סולאריות גדולות ומגוונות. כמובן שמדובר באיטליה, יוון וספרד כאשר שתי האחרונות הן אולי הגורם המרכזי למשבר המתהווה. משבר היורו משפיע על השוק הסולארי

גם ביוון וגם בספרד ישנן תוכניות רבות לטווח ארוך, הם בשוק הסולארי המקומי והם בשוק הסולארי הבינלאומי, שתי המדינות שטופות השמש הביאו למצב שההשקעות הקיימות כבר נמצאות בסכנה לנוכח האירועים האחרונים, אי הביטחון הפיננסי והסיכון הגובר מצד המשקיעים להחזר כספם בטווח פעילות ממתקנות הסולאריות. חברות אמריקאיות וגרמניות שמשקיעות בפרוייקטים כבר הודיעו על ביטול מכרזים, תחנת כוח סולארית גדולה שאמורה להיות מושקת בתחילת 2012 בדרום ספרד כבר הודיעה על עיכוב בלתי מתוכנן בלוח הזמנים ותחנות תרמו סולאריות יווניות עומדות לפני סגירה טוטאלית של הפרוייקט. שתי המדינות הנ”ל גם מיועדות להיות חלק מרכזי מפרוייקט הדזרטק – Desertech, להובלת חשמל סולארי לצפון היבשת.

ישראל, כאמור, חלק מהמשחק הסולארי הגלובאלי, הן בחברות ישראליות שמושעות בפרוייקטים בחו”ל והן בפרוייקטים מקומיים. הדוגמא הכי עצובה היא אותו מכרז אשלים שכולם מחכים להקמתו. מדובר כמובן על שתי מערכות תרמו סולאריות בהיקף כולל של 220 מגה וואט – בעלות של כמיליארד דולר. מתוך שבע קבוצות שניגשו למכרז על אותם עשרת אלפים דונמים בנגב, נשארו רק שתיים שגם עתידם לא ברור. בנוסף, כל ניסיון להשגת כל הלוואה למערכת סולארית נתקל בקשיים חדשים.

מדינת ישראל והקבוצות המתמודדות אינן יכולות להבטיח את הקמתו של המתקן באשלים שאמור לספק בשני אחוזים מכלל החשמל במדינה לאורך העשורים הבאים, והקמתו של התקן נמצאת בסימן שאלה גדול. שתי הקבוצות המתמודדות שמורכבות האחת מסולאר מילניום, אלקטרה ומנרב, ומסולל ושיכון ובינוי השנייה, נרתעות מהסיכונים הפיננסיים ומאי הוודאות של הכדאיות לנוכח תנאי המכרז.

השבועות הקרובים וההחלטות בנוגע למכרז על מתקן אשלים יהיו אבן הבוחן לשוק הסולארי הישראלי, כאשר חדשות טובות לגבי היורו והתאוששות שלו יכולים רק לעזור.