שחר אנרגיהימים של הכרעות בשוק האנרגיה הסולארית, עם החלטות ועדת הכלכלה מיום רביעי האחרון (12.5) ורוחות המנשבות לכיוונים שונים עם הרבה תקווה להמשך. מצאנו לנכון לראיין את זאביק פרץ מנכ”ל שחר אנרגיה, לראיון אחד על אחד לקראת הבאות.

זאביק, ספר לקוראינו בכמה מילים על חברת שחר אנרגיה.

חברת שחר אנרגיה מתמחה בפתרונות בתחום האנרגיה סולארית עם דגש בתחום הפוטו וולטאי. החברה מספקת שירותי ייעוץ, אספקה, התקנה וייזום פרויקטים של מערכות סולאריות המייצרות חשמל ישירות מהשמש. לחברה יש ידע רב בתחום הרגולציה, הטכנולוגיה ופתרונות מימון, המאפשרים ללקוח לקבל פתרון מיטבי עבור הפרויקטים. לחברה יש התמחות בתחום של פתרונות למערכות סולאריות במושבים ובקיבוצים. לבעלי החברה ניסיון רב בתחום הסולארי, השחר אנרגיה נותנת ללקוח פתרון כולל מהזמנה ועד חיבור המערכת לרשת בשיטת Turnkey Projects . שחר אנרגיה  משמשת עבור לקוחותיה כ- one stop shop ומעניקה שירות מקיף הכולל: סקר היתכנות, תכנון אדריכלי והנדסי, תיאום מול הרשויות, השגת ההיתרים הנחוצים, אספקת הציוד, ההתקנה, הפעלה – חיבור לרשת החשמל ,ניתן לקבל גם שרותי התחזוקה הנדרשים למערכת לפי בחירה עם מגוון תוכניות שרות החל משרות מלא וכולל ועד לשירות לפי קריאה.

לאחרונה עלו לכותרות מהלכים שעשיתם בחברה ובשוק, שהביא  אתכם להיות מהחברות המובילות בתעשיה הסולארית בישראל. ספר לי על כמה מהם.

החברה חתמה על הסכמים ושיתופי פעולה אסטרטגיים חשובים אשר הקנו לה יתרון משמעותי על מתחרותיה:

א. החברה חתמה לפני כשנה על הסכם שיתוף פעולה ומתן שירות למערכות הסולאריות עם חברת לדיקו גרין, מהחברות המובילות בתחום ויבואנית ממירי SMA גרמניה עם נתח שוק בישראל של כ 75% . ללקוחות שחר אנרגיה מובטח לכן שירות מקצועי ומהיר 7 ימים בשבוע ו 24 שעות ביממה. לחברת שירות מערכת לניתור ומעקב מרחוק על תקלות והתראה בעוד מועד למרכז הבקרה. המערכות נבדקות ומושווית לביצועי מערכות אחרות באזור. ירידה בתפוקה מתריעה למרכז השירות לבדיקה.

ב. החברה מזגה לתוכה את פעילות והנהלת חברת “שירהסול” – חברה ותיקה בענף המתמחה במערכות ביתיות.

ג. לחברה הסכם שותפות עם חברת יש”ע הירוקה ( בבעלות “אמנה”) השוכרת מוכרת ומקימה מערכות באזורי יש”ע.

ד. החברה הקימה את חברת ” שחר מירון פרויקטים בע”מ, חברה משותפת עם קבוצת משקיעים המיוצגת ע”י עו”ד יצחק מירון . החברה גייסה 150 מיליון ₪ המיועדים להקמת מערכות סולאריות על שטחי גגות וקרקעות גדולים.

_ZEL0010מה לראיתך מעקב את שוק המערכות הקטנות?

להערכתי קיימים חסמים רבים לקבלת היתרי בניה למערכות סולאריות. הבירוקרטיה הקשה והסרבול בקבלת אישורים מועדות מחוזיות ומחברת החשמל ורשות החשמל מעכבות ומייקרות את מחירי המערכות. טוב תעשה המדינה עם תעודד הקמת מערכות ביתיות ועסקיות על כל גג שיש לו היתר בניה.

מהי פעילותכם בתחום המערכות הבינוניות והגדולות?

החברה פעילה בשכירות, מכירה ושותפויות במערכות קטנות ביתיות וגדולות מ 50 קווא”ט עד 5 מגה. החברה הרחיבה את תחום עסוקה גם למכירת מערכות ביתיות ומנוהלת ע”י מנכ”לית שירהסול האחראית לתחום המערכות הביתיות בקבוצה.

פברואר האחרון פורסמה מדיניות שר התשתיות למכסות חדשות, מאז ועד היום לא קבעה רשות החשמל את המכסות ולא הוציאה לשינוע את התעריף החדש. מדוע להערכתך מתעכבת החלטת הרשות למכסות ולתעריף חדש?

אתמול ,יום רביעי בבוקר (12.5) התקיים דיון בועדת הכלכלה של הכנסת. נכחו בה נציגי משרד התשתיות יו”ר רשות החשמל ויזמים רבים בענף. הועדה הורתה לרשות החשמל ליישם את מדיניות משרד התשתיות, לקבוע מכסה ותעריף חדש עד ל 30 ליוני השנה. נקבע דיון נוסף ב 2 יולי לבדיקת ישום ההחלטה.

קצת אופטימיות לעתיד?

אני, יחד עם הנהלת החברה מאמינים בצורך בישראל לאנרגיה ירוקה ונקייה. אנו בטוחים שהמודעות והצורך לאי תלות בנפט תביא את משרדי הממשלה לתיאום ביניהם ולעידוד העוסקים בתחום לרבות בשחרור חסמים וקביעת תעריף המותיר למשקיעים רווח מתאים.

תודה לזאביק על הראיון והזמן שהקדיש.

מראיין: אופיר בריל