צמד המילים “אנרגיה סולארית” שגור היום בפיהם של יותר ויותר אנשים. גופים מוסדיים, ארגונים ממשלתיים, עסקים פרטיים ואפילו אזרחים – כולם מתעניינים היום באפשרויות האקולוגיות שמעניקה לנו אימא טבע. והאפשרויות הן רבות כאשר הפופולארית והנגישה מביניהן – התקנת מערכות סולאריות על גגות המבנים או בשטחים פתוחים.

מדובר במעין “עסקת חילופין” עם הטבע והרשויות, במסגרתה ניתן להשיג שתי מטרות. האחת – שמירה על איכות הסביבה, מפני בשונה מאמצעים אחרים להפקת אנרגיה, מערכות סולאריות לא גורמות לזיהום הסביבה ולא מבזבזות משאבי טבע יקרים. השנייה – הפקת רווחים, העשויים להסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים בשנה.

נשמע נפלא? בוודאי, אומנם אין לשכוח כי גם בעסקאות של אנרגיה סולארית, בדומה לכל עסקאות אחרות בשוק החופשי, קיימים סיכונים. לכן, בטרם נכנסים להרפתקה סולארית, מומלץ להתייעץ עם מומחים המתמחים בנושאים של אנרגיה סולארית. אחד מהם הוא שמאי מקרקעין וזאת משום שגם הגגות וגם המגרשים נחשבים לנכסים נדל”ניים, עם כל כיוצא בזה: שימוש חכם בנכס מביא לרווחים ואילו השימוש הכושל מביא להפסדים.

אנרגיה סולארית – מה אומרות התקנות של חוק התכנון והבנייה

בקיץ 2008 אישרה ממשלת ישראל בשיתוף עם רשות החשמל, תקנות לגבי ייצור אנרגיה סולארית על ידי תאים פוטו-וולטאים. תקנות אלו נועדו לעודד את האזרחים להתקין מערכות סולאריות בבתים ובשטחים שברשותם על ידי מתן תעריף מיוחד לחשמל עודף שנמכר לחברת החשמל.

באפריל 2011 חתם שר הפנים אלי ישי, על תיקון לתקנות חוק המדובר, לפיו מעתה יונהג מסלול רישוי מקוצר להקמת מערכות סולאריות פרטיות בהספק של עד 50 קילו וואט על גגות מבנים קיימים ובשטחים פתוחים. עד היום התייחסו התקנות לגודל המתקן שיוצב על שטח של עד 150 מ”ר בלבד (שטח מסחרי). תקנה זו נקבעה מתוך הנחה שבעתיד הקרוב, בזכות הטכנולוגיות מתקדמות ניתן יהיה למזעור את המערכות הסולאריות הקיימות ובכך לאפשר לציבור הרחב להציבן גם על גגות מבנים קטנים יחסית.

התקנות מתייחסות למבני מגורים פרטיים, מבנים ציבוריים, מבני תעשייה ומסחר, מחסנים, מבנים ושטחים חקלאיים. כמו כן, תקנות אלו מעניקות עדיפות ליזמים פרטיים מישובי פריפריה, תוך שהן מאפשרות ניצול כפול של הקרקע להקמת המערכות בשטחים שיועדו לפיתוח. אומנם בשטחים הפתוחים הממוקמים במחוז תל אביב ובמחוז המרכז התוכנית כלל אוסרת על הקמת מערכות סולאריות.

אנרגיה סולארית – התקנת מערכות על גגות או בשטחים מסחריים

על מנת להתקין מערכת סולארית פרטית, כל מה שדרוש זה גג או חלקת אדמה אשר ברוב ימות השנה חשופים לשמש ישירה. היא ניתנת להתקנה כמעט בכל מבנה קיים או חדש, זאת כמובן בכפוף למספר תנאים:

• שטח גג מספיק גדול להתקנת מערכת סולארית

• שיפוע של הגג (רצוי שיהיה לכיוון הדרומי)

• חשיפה מקסימאלית לשמש וללא חפצים או גופים מסתירים

• לא תידרש חריגה בבנייה במקום

• אישור של ועדת התכנון המקומית

• אישור של חברת החשמל, במיוחד עם יש שינויים בחיבורי החשמל

גד קרן, כלכלן ושמאי מקרקעין מוסיף: “חשוב לקחת בחשבון כי במקרה שמדובר ביזם המבקש להקים חווה חקלאית גדולה לייצור חשמל, יהיה עליו להשיג אישור ממינהל מקרקעי ישראל.”

עלויות התקנת פנלים למערכת ביתית בגודל של KW4 סד”ג עומדות על כ- 30,000 שקל לא כולל מע”מ, הובלה והרכבה. עלות התקנת פנלים למערכת גדולה יותר של KW50 סד”ג עומדת על כ- 280,000 שקל לא כולל מע”מ, הובלה והרכבה.

אנרגיה סולארית – הערכת מגרשים וגגות למערכות סולאריות

התקנת מערכות סולאריות בשטח פרטי או על גגות שבבעלות המתקינים, בשטח או גגות שהושכרו על ידי גורם שלישי לצורך זה, וגם השכרת השטחים עצמם לגורם שלישי, דורשת התערבותו המקצועית של שמאי מקרקעין הבקיא בתחום הסולארי. מפני שבנוסף לעובדה, שמדובר בפעילות נדל”נית לכל דבר בבסיסה עומד רצון למנף את הרווחים, זהו צעד עסקי המאפשר להפוך את הגג או את השטח לעסק כלכלי לכל דבר. ידיעת החוק והתקנות החדשות שלו, כמו גם התמצאות בכללי המשחק בשטח, שיש לשמאי מקרקעין – עשויים לסייע לנצל בצורה אידיאלית את “המערכת” (תרתי משמע).

” אין לשכוח כי התקנת מערכת סולארית כרוכה בהוצאות כספיות לא מבוטלות”, מציין גד קרן. “מה גם, יש לקחת בחשבון כי מערכות סולאריות מהוות הכנסה פאסיבית נוספת, שמטבע הדברים מחויבת במס”.

אנרגיה סולארית – דמי שימוש להקצאת קרקע עבור מערכת סולארית

החישוב של הקצאת קרקע להצבת מערכת סולארית נעשה על פי 20 דונם לכל מגה ואט.

השמאי גד קרן מסביר כיצד מתבצע החישוב: “דמי השימוש הראויים לקרקע עבור הצבת מערכות להפקת חשמל סולארי יוערכו לפי עלותם האלטרנטיבית לגידולים בעל התאמה לאינטנסיביות השימוש בה. כך למשל, עבור קרקע חקלאית שמוקצים לה זכויות מים לגידולי שלחין העלות תנוע 200 שקל לדונם לשנה לבין 600 שקל לדונם לשנה, לא כולל מע”מ, כאשר מחירי השכירות נמוכים משמעותית. במרחבי הנגב, מוערכים דמי השימוש השנתיים לסך 120 שקל לשנה לדונם לא, כולל מע”מ. במקרים כאשר מחליטים לגבות דמי שימוש מהוונים לתקופת השימוש החוזית, ייעשה היוון בשיעור של 5%”.

כותב המאמר: כלכלן ושמאי מקרקעין גד קרן

roof-field-estimation-solar-systems