ניצול אנרגיות מתחדשות בישראלשנת 2009 עומדת להסתיים ואיתה התקוות הגדולות של הירוקים וחסידי אנרגיות מתחדשות בישראל, על עתיד ירוק יותר ונקי יותר לכולנו. מסתבר שניצול האנרגיות המתחדשות בישראל יכול    היה לעלות הנה 3-4 מדרגות רציניות ביותר, אבל בחר לעלות רק אחת וזאת לאחר ההצהרות הדרמטיות ששמענו מקברניטי משק החשמל בישראל לקראת סוף השנה. גינות עם תאורת גן סולארית, מהווים את הפתרון הפשוט ביותר לניצול האנרגיות המתחדשות.

דווקא עם הרוח הגבית של ועידת קופנהגן, הצליח שר הגנת הסביבה להעביר החלטה חשובה, שהלוואי ותלווה אותנו עוד שנים רבות. בשעה טובה ומוצלחת, וכתגובה מאוחרת אבל מבורכת של ממשלת ישראל לועידת קופנהגן, הולכת לקום ועדה מיוחדת של שרים על מנת לתת את הפתרונות הדרושים ולהוריד את החסמים הקיימים בתחום האנרגיות המתחדשות. הצעד הדרמטי אולי מפתיע כמה אנשים, אבל מדובר הרי בעוד ועדה שחובת ההוכחה היא עליה, כולנו תקווה שהועדה תצליח איפה שהרבה יוזמות פרטיות נכשלו.

כן, יש רעיונות, יש פתרונות, יש מקום להתפתח יש את הידע והרצון. אבל יש גם בירוקרטיה, אינטרסים אישיים והחלטות מנוגדות אולי אם ישבו סביב שולחן אחד, כל שרי הממשלה מהמשרדים השונים, כל אחד עם דעותיו ושיקוליו וידברו יחד על ניצול אנרגיות מתחדשות בישראל, תבוא הישועה.

שנת 2009 הסתיימה עם ההחלטה להקפיא את האישורים למערכות אנרגיה סולארית מסחריות בגלל סיום ההקצבה, אולי 2010 תיפתח עם הקצבה חדשה, גדולה הרבה יותר, איכותית יותר שתיטיב עם כולנו. עתיד הסולארי והעתיד של ניצול אנרגיות מתחדשות בישראל ולמען עם ישראל לא יתחיל ב- 2010 אבל הוא יכול לצבור תאוצה רבה. חברות ישראליות כמו סולל ואורמת שפועלות כבר שנים בתחומי האנרגיות המתחדשות, עושות חייל בחו”ל ומייצרות חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת עבור מאות אלפי בתי אב ברחבי העולם, נכון, אמרו את קודם אבל זה ממש אבסורד שאין את הפתרונות הנפלאים שלהם כאן, בישראל הקטנה.

התייעלות אנרגטית היא פן נוסף כשמדברים על ניצול אנרגיות מתחדשות בישראל מכיוון שהיא מהווה את הדרך הפשוטה ביותר לשימוש נכון באנרגיה. גם להפיק קילו וואט חשמל סולארי דרושים משאבים, על מנת לחסוך קילו וואט אחד של חשמל, צריך רק מודעות אכפתיות.