רפי קירשנבוייםמחירי הפאנלים הפוטו וולטאיים בעולם ממשיכים לעלות. בשלושת החודשים האחרונים עלה מחירם של הפאנלים הסינים בכ 10-12% עליה של כ-1.5% מתוך עליה זו, הינה מתחילת חודש יולי.

העליה של חודש יולי טורפת את קלפי המשחק של מחירי הפאנלים בעולם. הערכות יצרני הפאנלים היו, כי מחירי חודש יוני יישארו בתוקף עד לאמצע אוקטובר השנה ואז ירדו בהדרגה בכ-10%, למחירם לפני תחילת העלייה. אולם ביקושים חזקים מאירופה וכמויות ייצור מוגבלות ממשיכים לדחוף את המחיר למעלה. הבנת התהליכים יכולה לעזור למי שמתכננן מערכת להחליט על מועד קניית הפאנלים לפרויקט במטרה להבטיח מחיר אטרקטיבי.

מה בעצם קורה למחירי הפאנלים הפוטו וולטאיים? הסיפור בעצם די פשוט. מדובר במחול קבוע שקורה כל שנה. השנה פשוט הוא קיבל מימדים מפחידים – כמו סופה טרופית שהופכת פתאום להוריקן דרגה 5 בגלל תנאי סביבה מתאימים. המשחק עובד כך – כל מדינה שרוצה באנרגיה ירוקה נותנת סובסידיה למי שמתקין מערכות פוטו וולטאיות. הסובסידיה ניתנת בד”כ כ- FIT (Feed In Taarif) – כלומר מחיר גבוה לכל קילוואט-שעה שבעל המערכת מספק לרשת החשמל. הסובסידיה, בגובה ידוע, ניתנת בד”כ ל-20 או 25 שנה מרגע חיבור המערכת לרשת החשמל.

ההחלטה להקמת מערכת פוטו וולטאית הינה החלטה פיננסית ביסודה. המשקיע מקווה לקבל תשואה טובה על ההשקעה, ולכן תלוי בסובסידיה הממשלתית בחישוב הרווח. אם המשקיע יודע כי מערכות שיוקמו לאחר תאריך מסוים יזכו לסובסידיה נמוכה יותר, הוא יעשה כל מה שביכולתו לסיים את התקנת המערכת שלו לפני תאריך זה.

בד”כ בכל שנה, יורדת הסובסידיה באירופה במספר אחוזים, ולכן קיים ביקוש מוגבר לפאנלים סולאריים ואינוורטורים בסוף כל שנה – כלומר בחודשים אוגוסט עד אמצע אוקטובר. אולם השנה קרו מספר תהליכים ביחד. גרמניה, צרכנית הפאנלים והאינוונטרים הגדולה בעולם, הודיעה בפברואר על הפחתת תעריפים מתוכננת ליולי ולספטמבר מה שגרם גל ענק ביקושים ראשוני ומחסור קל עולמי. מאוחר יותר, ביוני, הודיעה גרמניה על דחיית ההפחתה לפחות עד סוף שנה זו. המתקינים באיטליה, הצרכנית השנייה בגודלה באירופה, עם התקנות מתוכננות השנה מעל לג’יגה וואט, ועם תכנון לירידה בתעריף בסוף השנה, העריכו כי תהיה ירידה בביקוש הגרמני לקראת אוגוסט, ולכן חיכו עם הזמנות הפאנלים. אולם שינוי העיתוי הגרמני להורדת התעריף (הסובסידיה) וההזמנות העצומות מגרמניה, גרמו למחסור בפאנלים באיטליה, ולכן החלו המתקינים האיטלקים להזמין כמויות גדולות של סחורה למלאי – כדי שיוכלו להתקין אותה השנה.

הארכת ההחלטה הגרמנית גררה ביקוש חדש מגרמניה של כל מי שיש לו אפשרות להקים מערכת עד סוף השנה, אולם לא האמין שיוכל להקים אותה עד יולי או ספטמבר. בנוסף, הודיעה הממשלה הצ’כית על הרעה משמעותית של התנאים לשנה הבאה, שדחפו את כל המתקינים הצ’כים להתקין את המערכות השנה.

מול הביקוש העולה, נמצאים היצרנים עם כושר ייצור קשיח יחסית. צוואר הבקבוק העיקרי הוא יכולת הייצור של התאים הסולאריים. הזמן הממוצע מרגע ההזמנה של מכונה לייצור תאים סולאריים ועד לאספקה עומד על כ-6-9 חודשים, אצל יצרני המכונות הגרמנים המובילים בעולם. כל החברות המובילות בייצור פאנלים בעולם – סינים או גרמנים – קונות את אותן המכונות. מסיבה זו, אין לצפות לגידול מהותי בייצור בחצי השנה הקרובה.

תיאורטית, אמור הביקוש לרדת לקראת אמצע אוקטובר השנה, מכיוון שזהו הזמן המאוחר ביותר לאספקה המאפשר חיבור המערכת השנה. אולם לא בטוח שהתיאוריה אכן תוכיח את עצמה. לא ברור מתי יחליטו הגרמנים על ירידת הסובסידיה והאם זו תהיה ירידה הדרגתית. האיטלקים כבר הודיעו על ירידה הדרגתית כל 4 חודשים, בשנה הבאה, מה שמבטיח המשך המרוץ להספיק כל פעם לתעריף הגבוה. אם הגרמנים יצטרפו לשיטה זו, צפוי המשך ביקוש גבוה גם מגרמניה. עקב חוסר הבהירות, עלולים המתקינים להגדיל את ההזמנות לשנה הבאה בכדי להבטיח מלאי מספיק, ובכך להמשיך את מגמת הביקוש הגבוה.

מה גבול העלאת המחיר? מחירי הפאנלים לא יכולים לעלות ביותר מכ-26%. החישוב הגס הוא פשוט. אם מחיר הסובסידיה ירד ב-14%, ומחירי הפאנלים מהווה כ- 55% מעלות הפרוייקט, הרי שעליה של 26% במחיר הפאנל תעלה את עלות הפרוייקט בכ-14-15% ותעצור את הכדאיות בביצוע מהיר של הפרוייקט לפני הפחתת התעריף. לחישוב עבורנו, הישראלים, נוספת גם ירידת ערך האירו, המאלצת את היצרנים הסינים להאט את קצב עלית המחיר כדי לשמור על מחיר אטרקטיבי ללקוח יחסית למחירי הפאנלים האירופאים.

עם זאת קיימות מספר סיבות להערכה כי המחיר ירד לקראת סוף שנה זו או תחילת השנה הבאה. ראשית, החורף בגרמניה לא מאפשר התקנת מערכות גדולות בקצב מהיר. שנית, מרבית החברות הגדולות הסיניות תכננו כבר מראש את הרחבת הייצור וצפויות לקבל מכונות ולהרחיב את המפעלים החל מתחילת שנת 2011. ושלישית, היצרנים בגודל בינוני מסין (עם יצור מעל 100 מגה וואט לשנה), מקבלים יותר לגיטימציה מהבנקים באירופה. צרוף יצרנים אלו למשחק יכולה להעלות מיידית את ההיצע של הפאנלים בכ- 30%-40%.

לסיכום, המצב המעורפל כרגע גורם להמשך הביקושים הגבוהים ולהמשך עליית המחיר. לא ברור מתי המגמה תשתנה, ולכן מרבית יצרני הפאנלים בעולם נמנעים מלתת הצעות מחייבות לחודשים ולרבעונים הקרובים. מרבית ההסכמים הנחתמים כרגע מדברים על מחירים שיותאמו למצב. כל היצרנים יודעים שבמקרה והמחירים ימשיכו לעלות, שום הסכם עם מחיר נמוך או מחיר גג לא יחזיקו. במקרה הגרוע ביותר, אם הלקוח דורש לקבל את ההזמנה במחיר ההיסטורי, יכול היצרן להתחבא מאחרי מחסור בחומרי גלם שלא אפשר לבצע את ההזמנה.

המסקנות למי שמתכנן קניית פאנלים הן ברורות. ראשית, אם ניתן, שווה לחכות ולראות את המגמה בחודשיים הקרובים. אם מדובר על כמויות גדולות לשנה הבאה, זהו לא הזמן ללחוץ את החברות על מחירים, אלא לקבל הבטחה מוצקה על אספקה בזמן. את המו”מ על המחיר כדאי לדחות לרגע האחרון.

בצורה משעשעת, הקצב האיטי של הרשויות בישראל בשחרור המכסות, יכול להביא לעיתוי נכון יותר בהקשר למחירי הפאנלים. כמו שנאמר – מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים….

רפי קירשנבוים – מנכ”ל ET Solar בישראל

ET Solar Group הינה החברה עם שיעור הצמיחה הגדול ביותר בין 15 יצרני הפאנלים הגדולים בעולם.