במשרד התשתיות בישראל הבינו, כי כדאי להשקיע בסוגים רבים של הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות, על מנת לשמור על סביבה ירוקה ונקייה. אך לצד האינטרס הסביבתי, הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות ידוע גם בפוטנציאל הכלכלי שלו. בין אם מדובר בתהליכים טכנולוגיים בלבד או שמא באינטרס ציבורי שעלה מדרגה, הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות הוא חלק בלתי נפרד מהשאיפות של כולנו לעתיד הקרוב והרחוק. אך מה ההבדל בין סוגים שונים של הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות, ואילו סוגים הם הפופולאריים ביותר? הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות

כולם מכירים את האנרגיה של השמש
הסוג הראשון של מקור אנרגיה, אשר מאפשר ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, הוא האנרגיה הסולארית. בעזרת קרינה ישירה מן השמש הופכת הפקת חשמל ממקורות אנרגיות מתחדשות מן הסוג הזה לפשוטה, קלה ואטרקטיבית. בישראל מקובל לעשות זאת בעזרת הצבת מערכות סולאריות על גגות הבתים או על גגות מבנים ציבוריים. היות והמחיר של כל מערכת הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות מהסוג הזה גבוה מאוד, קיימות אפשרויות מימון רבות, המגיעות מהבנקים או מגורמים חיצוניים אחרים.

הרוח והקשר שלה לחשמל
סוג אחר של אפשרות ליצור חשמל מאנרגיות מתחדשות מתאפשר בעזרת אנרגיית רוח. למרות שבישראל לא ניתן למצוא הרבה טורבינות רוח, ברחבי אירופה מדובר בשיטה פופולארית מאוד. בעזרת מקורות אנרגיות מתחדשות המתמקדות ברוח מפעילים מדחפים, אשר למעשה הופכים את אנרגית הרוח לחשמל. כך ניתן לספק חשמל ללא פחות מ-1500 משקי בית, ובאזורים גיאוגרפיים מסוימים אף להגיע ל-2000 משקי בית ויותר. הטורבינות המודרניות מאפשרות הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות בצורה יעילה, שקטה, ובישראל ניתן לראות אותן בעיקר ברמת הגולן.

עוד אפשרות: מים
ניתן להפיק חשמל מאנרגיות מתחדשות גם ממים. תנועה של מים, בשילוב זרמים ומחזורי גאות ושפל מאפשרת להפיק חשמל מאנרגיות מתחדשות מן הסוג הזה בצורה אידיאלית. למרות שבישראל אין נהרות בעלי זרימה משמעותית, עדיין נעשה ניסיון להשיג הפקת חשמל מאנרגיות מתחדשות של מים, בעיקר באזור חיפה והצפון, אך כיום רווחת התחושה כי לא מדובר בפרויקט בעל כדאיות כלכלית גבוהה.

מקרום כדור הארץ ועד הפרחים והפסולת
דרכים אחרות לקיים הפקת אנרגיה ירוקה פחות פופולארית בישראל, אך ברחבי העולם נעשים במסגרתן ניסיונות רבים: אנרגיות גיאו-תרמיות וביו-דלקים. בעזרת כל אחת מהשיטות הללו ניתן להפיק חשמל מאנרגיות מתחדשות תוך ניצול המשאבים הקיימים של כדור הארץ בצורה אידיאלית. האחד עושה זאת בעזרת חום האצור בתוך כדור הארץ, והשני מנצל חומרים אורגנים המתקבלים מצמחים ופסולת.

בדרך לניצול הנכון של משאבים
השאלה האם גם בישראל נזכה לראות חשמל המיוצר בעזרת אנרגיה סולארית עדיין פתוחה. בסופו של דבר, יש להביא לצמצום השימוש בחשמל הקונבנציונאלי על ידי אנרגיות מתחדשות ובשנים האחרונות מתקבל הרושם שמשרד התשתיות והממשלה פועלים בצורה הנכונה.