התקדמות בדרך לאישור מכסה סולארית חדשההתקדמות בדך למכסה סולארית חדשה. מעורבות פעילה של ועדת הכלכלה במקביל לתוכנית אב של משרד התשתיות מקדמת את תחום האנרגיה הסולארית בשבוע באחרון. ההערכות הן כי בקרוב תהיה   מכסה של 50 מגה וואט נוספים.

יש מקום לאופטימיות בשוק הסולארי בישראל. לאחר ישיבת ועדת הכלכלה בכנסת בנושא הסדרת המכסות לחשמל סולארי שהתקיימה ברביעי האחרון (30.12.09) החלו לנשב רוחות חיוביות בשוק. בישיבת ועדת הכלכלה נכחו גורמים רבים הפעילים בשוק הסולארי בישראל כגון נציגי חברות סולאריות, חברי כנסת, נציגי משרדי הממשלה הרלוונטיים, נציגי רשות וחברת החשמל.

יו”ר הועדה, אופיר אקוניס, נרתם לנושא האנרגיות המתחדשות ונחוש לקדם את התחום. ועדת הכלכלה לקחה על עצמה את תפקיד הפיקוח על נושא יישום הפקת אנרגיות מתחדשות בישראל (החלטה 4450).

במקביל הורה שר התשתיות (30.12.09), עוזי לנדאו, לעובדי משרדו להתחיל בהכנת תוכנית אב שתקבע רשימה של פרוייקטים לאומיים לייצור חשמל סולארי. מטרת התוכנית היא ליצור סדר בבלגאן שקיים בתחום האנרגיה הסולארית ויצירת ודאות בנושאים הרגולטוריים השונים כדי שמצב כזה כמו שקרה לפני שבועיים, סיום מכסת ההתקנות במפתיע (13.12.09) לא יחזור.

במסגרת תוכנית האב הציע לנדאו להגדיל את המכסה הסולארית החדשה ל 50 מגה וואט (מעבר ל 61 מגה וואט שאושרו עד כה) אך בתעריף נמוך יותר. ההערכות הן כי התעריף החדש ינוע יהיה 1.61-1.7 ש”ח. כמו כן הוצא לתעדף הקמה של מערכות סולאריות על גגות על פני קרקעות.

נושא נוסף בתוכנית הוא פער בתעריפים לטובת המגזר הביתי כדי שלא יימשך המצב בו המערכות המוקמות הן במגזר העיסקי ולא בביתי. גורמים בענף אומרים כי גם התעריף הנוכחי למגזר הביתי הקיים היום (1.97 ש”ח) קשה מאוד לשכנע לקוחות פרטיים להתקין מערכות. הדעה הרווחת היא כי יש להעלות תעריף זה ל 2.5 ש”ח כדי ליצור זרם של התקנות בשוק המערכות הביתיות (עד 15 קילו וואט).