היום (6.5) ננעלה תערוכת אופק ירוק המציגה חידושים בתחומים של האנרגיה המתחדשת, בניה ירוקה וטכנולוגיות סביבה. במסגרת התערוכה בת היומיים נערך  כנס של איגוד חברות האנרגיה המתחדשת לישראל בראשותו של עו”ד איתן פרנס. בכנס התאספו מאות נציגי חברות אנרגיה מתחדשת מהארץ כדי לשמוע דברי נציגי הרשויות ומשרדי הממשלה וכן הרצאות מקצועיות. נערכו הרצאות בנושאי מימון פרוייקטי אנרגיה סולארית, הקצאת קרקעות ומיזמים התישבותיים כמו גם פאנלים מקצועיים שדנו בדרכים להתמודד עם האתגרים שניצבים כרגע בפני התעשיה הצעירה, הן מבחינה רגלוטורית והן טכנולוגית.

בפתיחת הנכס נאם יו”ר האיגוד, עו”ד איתן פרנס, שעידכן כי משרד התשתיות בראשות עוזי לנדאו מנסה להוביל מהלך של הסרת מגבלות על כמות המתקנים הסולאריים המותרים. לטענתו, זהו השר הראשון שמוביל מהלך כזה. עוד אמר פרנס כי עוזי לנדאו הביא את הנושא לאישור הממשלה וקרא מעל הבמה לועדת השרים להתכנס ולדון בעניין.

ח”כ כרמל שאמה, סגן יו”ר הכנסת ויו”ר הועדה ליישום מדיניות המקרקעין החדשה במינהל מקרקעי ישראל, הצפוי להתמנות ליו”ר ועדת הכלכלה, הדגיש את מחויבותו לקדם את התחום. ועדת הכלכלה משמשת כגוף רגולטורי.

עוד נאם בכנס ד”ר דוד אלמקייס, מנהל אגף התכנון בחברת החשמל. אלמקייס טען כי דרושה מדיניות אינטגרטיבית על מנת לעמוד ביעדי הממשלה לצמצום פליטה עד 2020. הוא טען כי לא ניתן להגיע ליעד ללא שימוש בדלקים פוסיליים מכורח המציאות. אלמקייס גרס כי לצורך עמידה ביעדי הממשלה דרושים 70 אלף דונם וכי מחיר החשמל יתיקר ב 20% כתוצאה מכך.

בסוף יום של דיונים והרצאות ניתן לומר כי אם כל הרצון הטוב, עד שלא תיגמר הסחבת הבירוקרטית והבלגאן הממשלתי, כל מה שיהיה מהתעשיה הסולארית בישראל הוא בעיקר כנסים. פורטל סולאר ישראל צועד מעל במה זו – הסירו את החסמים, תנו לשמש לעלות!!!