הלוואה לרכישת מערכת סולארית

כדי להחליט  איזו הלוואה לרכישת מערכת סולארית כדאי לקחת יש לבחון תחילה כמה זה משתלם. עלותה של  מערכת סולארית ללקוח הפרטי נעה בין 90-120 אלף שקל בממוצע ולעסקיים עלותה היא 500 אלף שקל עד 1.5 מליון. כדאיותה של לקיחת הלוואה לרכישת מערכת סולארית עלתה מאוד כיוון  שכיום ניתן לקבל תשלום מחברת החשמל  עבור החשמל המיוצר. חוק זה יצר מצב בו ניתן להתייחס למערכות הסולאריות כאל כלי פיננסי, מלבד האפקט האקולוגי החשוב.
הלוואה לרכישת מערכת סולארית נותנת את ההזדמנות להפוך את הבית למעיין ‘מפעל’ לייצור חשמל. העקרון הוא פשוט – ככל שה’מפעל’ ייצר יותר חשמל, כל יגדל החיסכון. בפועל, המונה של חברת החשמל לא מחובר למונה של המערכת הסולארית, והלקוח ממשיך לשלם את חשבונותיו כרגיל. במקביל מקבל הלקוח כל חודשיים צ’ק מחברת החשמל שיכול להגיע עד ל 750 ש”ח, כך שניתן בקלות  לחשב את החזר ההלוואה לרכישת מערכת סולארית כזו.
כדי לחשב כדאיות של הלוואה לרכישת מערכת סולארית לצרכן הפרטי יש לדעת כי החזר העלות יהיה על פני 18-20 שנה. רוב המלווים היום נותנים הלוואות ל 10 שנים. בתוך החישוב יש להכניס גם את מרכיב הריבית. ללקוחות עסקיים, שטח של 300 מ’ר ומעלה יחזיר את עלות ההלוואה לרכישת מערכת סולארית תוך פחות מ 10 שנים. חישובים אלו מתייחסים למערכת תאים פוטו וולטאים שחורים ולא למערכת שקופה.
אנו ממליצים כי  לפני לקיחת הלוואה לרכישת מערכת סולארית יש לבחון את החלופות הקיימות כיום ואת כדאיותם הכלכלית של מוצרים ירוקים אחרים ואת החסכון היחסי שלהם:
מערכת סולארית על הגג – חסכון של כ 750 ₪ לחודשיים לצרכן הפרטי.
מכשירים חשמליים עם צריכת אנרגיה נמוכה – הפרש בין A בעלת הצריכה הנמוכה ביותר לרמה F, היא הרמה הגבוהה ביותר – כ 150 ₪  חסכון בחודש.
טיח תרמי (מעניק בידוד לבית) – חסכון של %25-40 בצריכת החשמל בתל אביב והשפלה ובצפון ודרום הארץ בהתאמה.
צביעה של הגג הבית בלבן (מעניק בידוד) – 25% חסכון בחשמל.
מומץ לבדוק שילוב של פתרונות אלו במקביל למערכות חשמל סולאריות.

הלוואה למערכת סולארית – שוק החשמל הסולארי בישראל נמצא בתהליך התעוררות כבר מעל שנה. ביולי 2008 העבירה רשות החשמל החלטה כי היא תקנה חשמל שייוצר ממערכות סולאריות בתעריף הגבוה פי 4 מהקיים כיום. בעקבות תהליכים אלו הצטרפו הבנקים גם הם לטרנד הירוק וכיום כל הבנקים הגדולים מציעים הלוואה למערכות סולאריות. ובימים אלו גם חברות האשראי נכנסות למשחק.

כדי להחליט  איזו הלוואה למערכת סולארית כדאי לקחת יש לבחון תחילה כמה זה משתלם. עלותה של  מערכת סולארית ללקוח הפרטי נעה בין 90-120 אלף שקל בממוצע ולעסקיים עלותה היא 500 אלף שקל עד 1.5 מליון. כדאיותה של לקיחת הלוואה למערכת סולארית עלתה מאוד כיוון  שכיום ניתן לקבל תשלום מחברת החשמל  עבור החשמל המיוצר. חוק זה יצר מצב בו ניתן להתייחס לפאנלים הסולאריים כאל כלי פיננסי, מלבד האפקט האקולוגי החשוב.

הלוואה למערכות סולאריות נותנת את ההזדמנות להפוך את הבית למעיין ‘מפעל’ לייצור חשמל. העקרון הוא פשוט – ככל שה’מפעל’ ייצר יותר חשמל, כל יגדל החיסכון. בפועל, המונה של חברת החשמל לא מחובר למונה של המערכת הסולארית, והלקוח ממשיך לשלם את חשבונותיו כרגיל. במקביל מקבל הלקוח כל חודשיים צ’ק מחברת החשמל שיכול להגיע עד ל 750 ש”ח, כך שניתן בקלות  לחשב את החזר ההלוואה למערכת סולארית כזו.

כדי לחשב כדאיות של הלוואה למערכת סולארית לצרכן הפרטי יש לדעת כי החזר העלות יהיה על פני 18-20 שנה. רוב המלווים היום נותנים הלוואות ל 10 שנים. בתוך החישוב יש להכניס גם את מרכיב הריבית. ללקוחות עסקיים, שטח של 300 מ’ר ומעלה יחזיר את עלות ההלוואה למערכת סולארית תוך פחות מ 10 שנים. חישובים אלו מתייחסים למערכת תאים פוטו וולטאים שחורים ולא למערכת שקופה.

אנו ממליצים כי  לפני לקיחת הלוואה למערכת סולארית יש לבחון את החלופות הקיימות כיום ואת כדאיותם הכלכלית של מוצרים ירוקים אחרים ואת החסכון היחסי שלהם:

מערכת סולארית על הגג – חסכון של כ 750 ₪ לחודשיים לצרכן הפרטי.

מכשירים חשמליים עם צריכת אנרגיה נמוכה – הפרש בין A בעלת הצריכה הנמוכה ביותר לרמה F, היא הרמה הגבוהה ביותר – כ 150 ₪  חסכון בחודש.

טיח תרמי (מעניק בידוד לבית) – חסכון של %25-40 בצריכת החשמל בתל אביב והשפלה ובצפון ודרום הארץ בהתאמה.

צביעה של הגג הבית בלבן (מעניק בידוד) – 25% חסכון בחשמל.

מומץ לבדוק שילוב של פתרונות אלו במקביל למערכות חשמל סולאריות.הלוואה למערכת סולארית