אנרגיה סולארית בישראלהשקעה באנרגיה סולארית

כיום, רוב מדינות העולם המפותחות יותר (והמפותחות פחות), הגיעו להבנה כי השקעה באנרגיה סולארית היא השקעה אסטרטגית מהחשובות שיש. לאנרגיה סולארית יש חשיבות באבטחת אספקת האנרגיה להמשך צמיחה כלכלית ארוכת טווח. הפקת אנרגיה סולארית בעזרת תאים סולאריים קריטית לבניה של מקורות אנרגיה עצמאיים כדי לצמצם את אי התלות במקורות אנרגיה חיצוניים. קידום הפקת האנרגיה הסולארית יוצר מקומות עבודה נוספים בתחומים של מיומנות גבוהה כגון היי טק. וכמובן, ואולי החשוב מכל, הפקת אנרגיה סולארית מצמצת את פליטת הפחמן הדו חמצני לאטמוספרה.

בעיות אנרגיה במדינת ישראל

במדינת ישראל, אי מבודד באמצע המזרח התיכון, נדמה כי הבחירה בייצור אנרגיה סולארית היא קריטית בהרבה ממדינות אחרות. השקעה כזאת צריכה להיות מובנת מעליה. במדינה המייבאת את חומרי הגלם האנרגטיים שלה, אנרגיה סולארית בישראל היא גורם קריטי להבטחת אספקת האנרגיה גם במצבים של חוסר יציבות כלכלית ופוליטית. פיתוח יכולות בתחום האנרגיה הסולארית הוא יתרון אסטרטגי שיש לייצר ומנוע צמיחה לטווח רחוק.

מבחינה אנרגטית מדינת ישראל נמצאת בעמדת נחיתות כמעט בכל הגזרות, מה שמצריך פתרון של אנרגיה חלופית. מאפיינים אלו מאלצים את ישראל להשתחרר מאנרגיה שמקורה מבחוץ ויצירת אנרגיה בתוך גבולות המדינה ממשאבים מקומיים. מדינת ישראל נמצאת במצב פוליטי פגיע בזירה הבינלאומית כמעט באופן קבוע. יחסיה עם ספקיות הנפט הגדולות בעולם תמיד נמצא במצב מעורער. כיום אין לישראל מערך לייצור של דלקי מאובנים בכלל והיא בעלת כמות מצומצמת מאוד של משאבי אנרגיה טבעית, מה שמגביר את תלותה בייבוא אנרגיה מבחוץ.

הפקת אנרגיה סולארית

אך עם כל האמור לעיל, יש לזכור עובדה חשובה ביותר – בישראל יש משאב אחד שלא נגמר לעלום, בכל ימות השנה, בכל שטחיה – השמש. כמו כן, מדע האנרגיה הסולארית מתאים במאפייניו לכוח האדם ולידע הקיים בארץ בתעשיות שונות ובהיי טק בפרט. בישראל יש את התנאים האידיאליים לפיתוח תחום האנרגיה הסולארית. פתרונות רבים נמצאים בתחום הדלק אנרגיה ודלק כאנרגיה ירוקה.

זמינותו הגדולה של אור השמש בכל מקום בארץ מאפשר הקמה של מערכות אנרגיה סולארית בפיזור גדול ברחבי המדינה. הקמה של מערכות סולאריות במקומות רבים תאפשר למזער סיכונים הנובעים מבעיות פוליטיות, נזקי מזג אוויר, נזקים גיאוגרפיים ועוד. קידום האנרגיה הסולארית בישראל הופך להיות הכרחי בשל שלל תנאים וסיבות רבות. יתרון נוסף שלה הוא במודולאריות של המערכות הסולאריות כך שניתן לפרוס רשת חשמל סולארי בהדרגה ובהתאם לביקוש הצומח. הצבה של מערכות אנרגיה סולארית בנקודות החלוקה עצמן תקטין את עלויות ההולכה של האנרגיה ללא פגיעה בסביבה.

אתגרי האנרגיה הסולארית

האתגרים מולם ניצבת ישראל בתחום האנרגיה הסולארית הם פיתוח של רשת חשמל סולארי אימנה ויציבה שתדע להתמודד ם הביקושים הגדלים לחשמל ותייצר משרות חדשות במדינה. זוהי השקעה אסטרטגית לטווח הרחוק שיש לבצע ללא דחוי.