פרויקטי בניה ירוקהבשנים האחרונות, במקביל לזינוק במחירי הנדל”ן בארץ, צף לו ועולה טרנד חדש של בנייה ירוקה. פרויקטי בנייה ירוקה או כאלה שמשתמשים בחלק מעקרונות הבנייה הירוקה, מוקמים בארץ באזורים שונים. פרויקטי הבנייה הירוקה הינם לרוב יקרים ב 7-10% אך לטווח הארוך הם מוזילים את עלות השימוש במבנה.

פרויקט בנייה ירוקה שמוקם ממש בימים אלו קורם עור וגידים במערב נס ציונה, קבוצת חנן מור, יוזמת פרויקט הבנייה הירוקה, תחל בקרוב בבניית שכונה ירוקה ייחודית מסוגה בארץ. בכינוס בנושא בנייה ירוקה בתל אביב הודיע בעל השליטה בקבוצה כי נערכות עבודות הכנה לימוד ומחקר של מומחים שלאחריהם ויפעל פרויקט הבנייה הירוקה.

השכונה בפרויקט הבנייה הירוקה שתיקרא ‘ארגמן’ תוקם במערב נס ציונה של 10.5 דונם ליד הגן הלאומי בהיקף של 181 מליון שקל. בשלב הראשון של פרויקט הבנייה הירוקה יבנו 3 מבנים עם דירות של 4-5 חדרים בשטח של 151 מ”ר לדירה בממוצע. מחיר דירה ממוצע בפרויקט הבנייה הירוקה בנס ציונה יהיה 1.37 מליון ₪. לפי תקן 6281 של מכון התקנים לבנייה ירוקה, הנותן ציון לפרויקט בנייה ירוקה לפי נקודות, אמור להיות פרויקט הבנייה הירוקה בנס ציונה בניקוד הגבוה ביותר (55 נקודות – בנין ירוק, 75 נקודות – בנייה ירוקה מצטיינת).

יזמי פרויקט הבנייה הירוקה מעריכים שעלות הבנייה תהיה יקרה ב 5-7% יותר מבנייה רגילה. פרויקט הבנייה הירוקה בנס ציונה יהיה בעל מספר מרכיבים ירוקים כגון חשמל ממערכות סולאריות ואנרגיה ממקורות נקיים, מחזור מים, סילור פסולת ומרכיבים אחרים.

פרויקט בנייה ירוקה נוסף החל להיבנות בגדרה בסוף שנת 2008. פרויקט אמירי גדרה נבנה על פי עקרונות בנייה ירוקה של תשתיות תת קרקעיות ולא עיליות, מחזור מי גשמים להשקיה, ומערכת מחזור אשפה. פרויקט הבנייה הירוקה במרכז גדרה כולל 250 בתים צמודי קרקע על 180 דונם על שטחים של 300-500 מ”ר כאשר שטח בית ממוצע הוא 170 מ”ר ומחיר בית ממוצר הוא 1.65 מליון שקל.

חברת א. דורי גם היא מקימה פרויקט בנייה ירוקה. הפרויקט יהיה פארק עסקים ירוק בקרית אריה בפתח תקווה. בפרויקט הבנייה הירוקה מתוכננים לקום 7 בנינים של 8 קומות כל אחד על פי תקן הבנייה הירוקה 5281 והבניינים הירוקים יתוחזקו על פי תקן זה כשתסתיים בנייתם.