בנייה ירוקה – לפני כשנתיים, בעקבות דרישה של אדריכלים יזמי נדל”ן, קבע מכון התקנים הישראלי תקן לבנייה ירוקה, והצטרף לטרנד הבנייה הירוקה ברחבי העולם. בתקופת מיתון עולמי, ניתן היה לצפות כי לא תהיה דרישה לבנייה ירוקה, אשר עלותה יקרה בכ10% מבנייה רגילה, אך לא כך הדבר. בתקופה האחרונה, לפי מכון התקנים, עולה הדרישה לקבלת תקן לבנייה ירוקה מיזמים ואדריכלים.

למה בנייה ירוקה? 70% מהאנרגיה הנצרכת בעולם מופעלת בבנייני מגורים ותעשיה. ענף הבנייה בישראל מייצרת פסולת שנתית של 13 ק”ג לבן אדם. בנייה ירוקה מקטינה את פסולת הבנייה.

מהי בעצם בנייה ירוקה? בנייה ירוקה היא גישה כוללת לתכנון, לבנייה ולתפעול של בתים ומבנים. עקרונות הבנייה הירוקה מיושמים כבר משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בהם. בנייה ירוקה היא בנייה ידידותית לסביבה ולמשתמש. בבנייה ירוקה התכנון, הבנייה והשימוש חותרים ליעלות אנרגטית וסביבתית. בבנייה ירוקה חותרים לעמידות ארוכת טווח ותשומת לב להשפעת הבנייה הירוקה בטווח הקצר והארוך.

בניה ירוקהמטרת הבנייה הירוקה היא ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה. כבר בשלב התכנון בבנייה ירוקה יש לדאוג לבטיחות ובריאות מקסימאלית בתוך המבנה. בבנייה ירוקה יש לייעל ולצמצם צריכה של משאבים מתכלים וחומרים מזיקים. בנייה ירוקה חותרת לשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה וחומרים ממוחזרים. בנייה ירוקה שואפת לחסכון מקסימאלי באנרגיה.

השיטות בהן הבנייה הירוקה מיושמת הן רבות. כמה משיטות הבנייה הירוקה מיושמות במטרה לנצל את המשאבים הטבעיים בצורה מקסימאלית:בידוד תרמי של הגג, הקירות והחלונות, תכנון כיוון הבית לניצול של אור טבעי, אוורור טבעי ואנרגיה סולארית. בנייה ירוקה עושה שימוש באביזרים חוסכי מים ואנרגיה ושימוש במקורות אנרגיה ירוקה. מחזור פסולת, מים אפורים ומי ביוב הם כמה מהאסטרטגיות בהן משתמשת בנייה ירוקה לבניית טרקלין חשמל. בחירת חומרי הבנייה בבנייה ירוקה הינו חלק חשוב. שימוש בחומרים מתכלים, חומרים שהפקתם לא מזהמת או צורכת מעט אנרגיה, חומרים ממוחזרים, חומרים מקומיים, בעלי תוחלת חיים ארוכה. אלא רק חלק מהעקרונות שבנייה ירוקה שמה לה למטרה בעת בחירת חומרי הבנייה.

יתרונות הבנייה הירוקה הם רבים. המיתוס העיקרי הקשור לבנייה ירוקה הוא שהיא מתבצעת ממניעים אידיאולוגיים, אך אין הדבר כך. בנוסף לתרומה לאיכות הסביבה, הבנייה הירוקה תורמת לדייר ובעלי הבניין בתחומים אחרים. הבנייה הירוקה תורמת להוצאות תפעול נמוכות, בנייה ירוקה משפרת נוחות גבוהה של הסביבה הפנימית והחיצונית של הבית. בנייה ירוקה תורמת למכירתיות (resale) של הבית. כמו כן, בנייה ירוקה אינה מצריכה עלויות נוספות כמו בבנייה רגילה.

בניה ירוקה

שלא כמצופה, גם בתקופת האטה רוכשי דירות מחפשים בניינים שנבנו בבנייה ירוקה. רוכשי דירות נהיו בררנים יותר, והם מחפשים בנייה ירוקה ואיכותית, שעלותם אמנם גבוהה יותר, אך הם משמרים את ערכם בצורה טובה. הביקוש לבנייה ירוקה משפיע על הקבלנים שעונים על דרישות השוק לבנייה ירוקה. ארה”ב כיום היא המובילה בתחום הבנייה הירוקה (הכפלת הכמות כל שנה) אך לא רחוק ממנה נמצאות אוסטרליה וקנדה.

יישום נכון של בנייה ירוקה יביא לתועלת בתחומים הסביבתיים, החברתיים והכלכליים ולשיפור באיכות החיים שלנו כחברה.