אנרגיה ירוקה – לכו על זה!
אחת השאלות שמומחי האנרגיה שואלים את עצמם יותר ויותר היא מדוע מדינת ישראל אינה עוברת לאנרגיה ירוקה. מדוע במדינה שטופת שמש לאורך מרבית ימי השנה, ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית הוא כה נדיר. אנרגיה ירוקה יכולה לבוא לידי ביטוי בייצור חשמל, ביטול השימוש בדלק וייצור אנרגיה אפילו מזבל. לפניכם, כל מה שתרצו לדעת על אנרגיה ירוקה. אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה, למה זה חשוב?
כשהמושג התחממות גלובאלית מוחשי יותר מתמיד, כשהחור באוזון הולך וגדל, וכשזיהום האוויר משפיע על מזג האוויר – אנרגיה ירוקה היא פתרון יעיל וחשוב לשמירה על איכות הסביבה. הוכח, כי תחנות החשמל הן אחד הגורמים המזהמים ביותר. מוצעים היום בשוק פתרונות רבים לאנרגיה ירוקה. המוביל בהם הוא ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית ושימוש במכוניות היברידיות או מכוניות הנוסעות על גז.

האם אנרגיה ירוקה זולה יותר מאנרגיה מזהמת?
הקמת תשתית ייצור אנרגיה ירוקה אינה זולה, ולכן אנשים רבים נרתעים מהרעיון של לעבור לייצור אנרגיה ירוקה, וממשיכים להשתמש באנרגיה הקונבנציונלית. המשרד לתשתיות לאומיות הבין כבר לפני כשלוש שנים, כי המעצור של הישראלים מלעבור לשימוש באנרגיה ירוקה הוא המחיר היקר של הקמת התשתית. זאת הסיבה, שכחלק מהעידוד לשימוש באנרגיה ירוקה, החליט המשרד הלאומי לתשתיות לסבסד את המעבר לאנרגיה ירוקה, ולהוזיל באופן משמעותי את התשתית לאנרגיה סולארית.

לאור העובדה שתהליך ייצור אנרגיה ירוקה מסובסד בשלב הקמת התשתית, ולנוכח זה שאנרגיה סולארית חוסכת באופן משמעותי את חשבונות החשמל, ואפילו אפשר לצאת ממנה נשכרים בהכנסה נוספת, ניתן לסכם ולומר, שאנרגיה ירוקה לא רק זולה יותר מהאנרגיה הקונבנציונאלית – אנרגיה ירוקה בריאה יותר ולכן יש לעודד את השימוש בה.

אחת הדרכים הנפוצות לייצור אנרגיה ירוקה היא ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית. כיום ניתן להמיר עד עשרים אחוזים מאנרגיית השמש לחשמל. ישראל נחשבת למובילה בתחום אנרגיה ירוקה ובמיוחד בתחום האנרגיה החלופית והאנרגיה הסולארית.

חברות סטארט אפ ישראליות בתחום האנרגיה הירוקה פתחו מנגנונים לניצול מקסימאלי של אנרגיה סולרית. בעוד חברות שונות בעולם מצליחות לייצר המרה של עשרה עד חמישה עשר אחוזים מאנרגיית השמש, וגם כאן הם לא מתחייבים להצלחה מלאה כיוון שישנן הפרעות כמו צל ובעיות טכניות שנות.

ישראל היא המובילה בתחום אנרגיה ירוקה בעולם כולו. החל מפיתוח שבב אלקטרוני המאפשר ניצול מקסימאלי של אנרגיית השמש ועד מערכות עקיבה מתקדמות. אודות לפיתוחים אלו, אפשר לומר בוודאות כי ניתן להמיר חמישה עשר עד עשרים וחמישה אחוזים מאנרגיית השמש לחשמל. לצורך השוואה, הפיתוח הישראלי מציע פתרון של אנרגיה ירוקה עד פי שניים מהפתרונות הבינלאומיים. אין ספק, כי מדינת ישראל היא אחת המובילות בתחום אנרגיה ירוקה בכל העולם, ובהחלט שיש לנו מה להציג בגאווה.