בניה ירוקה בישראל

בניה ירוקה בישראל

הבניה הירוקה בישראל צוברת תאוצה ומומנטום בעת ששימושים שונים של עקרונות הבניה הירוקה בישראל מיושמים לא רק בשכונות מגורים אלה גם בפארקי תעשיה באוניברסיטאות. הבניה הירוקה בישראל עדיין בפיגור אחרי מדינות אחרות, אך הצעדים שנעשים הם מרשימים.

חברת א. דורי החלה בימים אלו בהקמת פארק תעשיות שיבנה על פי עקרונות של בניה ירוקה. הפרויקט יהיה פארק עסקים ירוק בקרית אריה בפתח תקווה. בפארק התעשייה הירוק מתוכננים לקום 7 בנינים של 8 קומות כל אחד על פי תקן הבניה הירוקה 5281. והבניינים הירוקים יתוחזקו על פי תקן זה כשתסתיים בנייתם.

פארק התעשייה הירוק יאפשר חיסכון כולל של אנרגיה סולארית ממערכות מיזוג האוויר, התאורה והמים בשל צורת הבניה שלו. בפרויקט הבניה הירוקה יינתן דגש על תאורה טבעית ומניעת רעש וקרינה באמצעות זיגוג מיוחד. כמו כן, בבניינים הירוקים יינתן דגש על מניעת זיהום קרקע במהלך הבניה, והפיכת חלק מהגג לגן שיושקה ע” עיבוי מי המזגנים. בחניוני הבניינים הירוקים יותקנו עמדות הטענה לרכבים חשמליים, תאי אחסון לאופניים ומקלחות למי שיבחר לדווש לעבודה. מיקומו של פארק תעשיה ירוק זה מהווה אלמנט חשוב בתכנון, שכן הוא נמצא במרכז ציר תחבורה ציבורית מרכזי והרכבת הקלה מתוכננת לעבור לידו בעתיד, כך שמיקומו, בהתאם לעקרונות הבניה הירוקה, לא מחייב הגעה ברכב. שיווק הבניין הראשון בפארק התעשייה הירוק, שיתפרס על 10,000 מ”ר, יחל בחודשים הקרובים.

שכונת הגולף החדשה המוקמת בקיסריה בימים אלו היא דוגמה טובה נוספת לבניה ירוקה בישראל. החברה לפיתוח קיסריה משווקת כיום את שכונת הגולף החדשה שתוקם ליד מגרשי גולף המתוכננים ע”י מומחה עולמי. בתכנון השכונה הירוקה בקיסריה השתתפו 10 משרדי אדריכלות הידועים בניסיונם בבניה ירוקה ובפרויקטים מסוג זה. השכונה בבניה הירוקה תהנה מתשתיות ירוקות כגון השבת מים והפרדת פסולת ל”רטובה” ו”יבשה”. שלב ראשון בפרויקט הבניה הירוקה יהיה הקמתם של 250 וילות יוקרתיות ובהמשך עוד כ 400 יחידות דיור במבנים של 3-4 קומות.

בית הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב, המוקם בימם אלו, מתעתד להיות ספינת הדגל והדוגמה לתחום הבניה הירוקה בישראל. הבניה הירוקה במבנה זה תתבטא בכך שהמים האפורים במבנה יעברו טיהור ואפילו ברכות הניקוז יהוו אלמנט עיצובי. חלונות המבנה הדרומיים מתוכננים כך שבקיץ תמנע כניסתם של חלק מקרני השמש ובחורף יאפשרו החלונות לכל קרני השמש לחדור. הבניין הירוק באוניברסיטה אמור לשמש מעבדה חיה בה יציגו את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום הבניה הירוקה.

אפשרות התגובות סגורה