עקרונות הבניה הירוקהבניה ירוקה נהייתה בשנים האחרונות טרנד הולך ומתפתח. אמנם, עלותה של בניה כזו תהיה יקרה ב 7-10%, אך לטווח הארוך, הבית הירוק משתלם כלכלית, משבח את הנכס, ובעיקר – נעים ונוח יותר לחיות בו.

לבניה הירוקה מספר עקרונות מנחים פשוטים אשר כדאי לדעת לפני שהולכים לבנות בית ירוק או לקנות בית כזה באחד מפרויקטי הבניה הירוקה המוקמים היום בארץ.

עקרון ראשון הוא מידת הסינרגיה של הבית הירוק עם הסביבה. על בית המוקם בבניה ירוקה להיות מתוכנן כחלק מהסביבה בה הוא מוקם ומתוך התחשבות של הבניה הירוקה בצומח ובחורש הטבעי ובקווי הנוף של האזור.

עקרון נוסף עליו יש להקפיד, אחד החשובים בעקרונות הבניה הירוקה,  הוא שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה. בתים ירוקים המוקמים כיום נהנים מטכנולוגיה מפותחת של חומרי גלם חדשניים. יחד עם זאת, קיים שימוש בחומרי גלם מסורתיים, אך יש להשתדל לבנות עם חומרים ממוחזרים שנוצרים בתהליך הבניה ממילא, או בחומרים מקומיים כגון אבן טבעית שנחצבת במקום הבניה כחלק מהתהליך ההכרחי. כמו כן, בבניה ירוקה, נהוג לרכוש חומרי היסוד וגמר (טיח, צבע) ידידותיים לסביבה שמיוצרים בתהליך נקי, בלי רעלנים או זיהום סביבתי.

הבית הירוק מתוכנן כך שיהיה בו שימוש מקסימאלי באנרגיות חליפיות ושימוש מושכל ככל שניתן באנרגיה באופן כללי. בבניה ירוקה נהוג להקים מערכות אנרגיה סולאריות על גג הבית, מייצרות חשמל נקי תוך שימוש באנרגיית השמש. תחום קולטי השמש הפוטו וולאטיים, אותם פאנלים סולאריים קיבל דחיפה בשנים האחרונות מהרשויות בישראל וכיום רוכשת חברת החשמל את החשמל הסולארי המיוצר ע”י מערכות אלו בתעריף עודף של פי 4 מהתעריף הרגיל.בניה ירוקה

בנוסף לייצור אנרגיה וחשמל נקיים ממקורות מתחדשים, כגון מערכות סולאריות, יש להקפיד בבניה ירוקה על שימור האנרגיה אותה צורכים דייר הבית. דומא אחת כזאת היא שימוש בחלונות גדולים ופתחי שמש אשר מספקים תאורה בהירה וטבעית בכל הבית. בתכנון בית ירוק נלקח בחשבון השימוש באור טבעי במהלך שעות האור כדי לחסוך באנרגיה. דוגמא נוספת לעקרון זה בבניה ירוקה הוא שימוש בחומרי בניה ואיטום המאפשרים את שימור החום והקור שנוצרים באופן טבעי או מפעולות חימום וקירור מלאכותיות. בבית הירוק המתוכנן בצורה כזו לא יהיה צורך להפעיל מזגן או תנור 24 שעות ביממה.

מחזור זבל ומשאבים טבעיים – עקרון חשוב בבניה ירוקה הינו ניצול מירבי של המשאבים בבית. דוגמא טובה לכך בבית ירוק היא יצירת מתקנים להפיכה נוחה וקלה של זבל לקומפוסט דישון לגינה. אמצעי נוסף הוא יצירת אתרים נגישים למחזור פסולת של פלסטיק, זכוכית, ניילון ועוד.

מחזור מים הופך להיות פשוט וקל בבניה ירוקה כאשר מתקינים מערכות ייעודיות לכך. בעידן בו משבר המים העולמי זועק מכל כותרות העיתונים, הוספת מערכת מים אפורים בבית הירוק היא פתרון הכרחי. מים אשר היו מוזרמים בעבר לביוב כגון מי מקלחת, מוזרמים כעת בבית הירוק להשקיית הגינה או המדשאה.

אפשרות התגובות סגורה