שלום רב,

פורטל סולאר ישראל דואג להביא לקוראיו מגוון דעות מהתעשיה הסולארית הישראלית אל מול ההתפתחויות הדרמטיות האחרונות . אנו שמחים לארח לטור דו שבועי את מנכ”ל אי.טי. סולאר ישראל, מר רפי קירשנבויים.

שינויים נדרשים במסמך השימוע שהתפרסם על ידי הרשות

מאת: רפי קירשנבויים, מנכ”ל אי.טי. סולאר

פורסם התאריך 1.6.2010

הרשות לחשמל פרסמה ב-26 במאי את מסמך השימוע למערכות פוטו וולטאיות עד 50 קילו וואט. באופן טבעי הפכנו כולנו למוקירי תודה על סיום תקופת היובש, הגבהנו את קומתנו מתוך תחושה כי אנו חוזרים לדרך המלך. אולם עם התפוגגות האופוריה הראשונית, לאחר קריאה יסודית של מסמך השימוע העלו רבים את השאלה אם דרך המלך אינה מובילה למלך עירום…רפי קירשנבוים, מנכ"ל אי.טי. סולאר ישראל

בדיקה של עקרונות התחשיב לפיו נבנה התעריף במסמך השימוע, כמו גם השוואה למקומות אחרים בעולם (תוך התחשבות בקרינה השונה), מובילים למסקנה כי התעריף שנקבע, יביא לרווחיות נמוכה מהותית מהרווחיות המוצהרת על ידי הרשות כבסיס לחישוביה (14% תשואה ברוטו על ההון).

גם אם נניח כי עלויות ההקמה שמתארת הרשות הינן בתחום הנכון, הרי שקיימות הסתייגויות אחדות לגבי החישובים לאורך חיי המערכת:

ירידת התפוקה עם השנים – החישוב של הרשות הינו של ירידה בתפוקה של 0.3% לשנה, בעוד שהאחריות של כל יצרני הפאנלים עומדת על 0.8% לשנה. אמנם נכון כי באיזורים כמו גרמניה, בה הפאנלים חשופים לאקלים נוח יחסית ולאור דיפוזיבי בחלק גדול מן השנה, הירידה בתפוקה הינה קרובה לחישוב הרשות. יחד עם זאת, באיזורים חמים עם קרינה ישירה, כמו בחלק מספרד, מחושבת הירידה בתפוקה ב-0.5%. בנוסף, נלקח אלמנט של סיכון שיש לקוח בין 0.5%, לאחריות של 0.8% לשנה.

שינוי זה מקטין את הרווחיות בכ-0.5%.

ביטוח – לפי הרשות עלות הביטוח הינה 0.5% משווי המערכת לשנה. הדבר נכון לביטוח הישראלי בשלב זה, אך משאיר הרבה סיכונים מחוץ לביטוח. עלות הביטוח בעולם עומדת על 1% וגם היא ללא כיסוי מלא של הסיכונים. עם התרבות הגנבות בזמן האחרון, ובקשה לביטוח מלא יותר, תגיע עלות הביטוח למקובל בעולם. שינוי זה מקטין את הרווחיות בכ – 2.5%.

Availability(זמינות) – התפוקה שנקבעה ע”י הרשות (1600 קילו וואט שעה לקילו וואט שיא לשנה), מבוססת על נתונים ממוצעים של השנה האחרונה בישראל. מרבית המערכות הינן חדשות, ותפקדו ללא בעיות לאורך כל השנה. הבעיה היא שכאשר המערכות מתבגרות, ישנן תקלות שונות המצריכות ניתוק של המערכת. מרבית המתחזקים בעולם מבטיחים זמינות מערכת של 98% (כלומר השבתת מערכת עד כשבוע בשנה). שינוי זה מקטין את הרווחיות בכ- 0.8%.

ארנונה – נושא הארנונה אינו מסוכם כרגע, ולכן תיתכן עלות נוספת. גם עלות זניחה של 1 ₪ למ”ר תניב ירידה ברווחיות של כ-0.2%.

זמן ניהול – בעלות על מערכת פוטו וולטאית מחייבת התעסקות שוטפת בבקרה, חשבונות, חשבוניות ודיווח. גם עלות שולית של כ-300 ₪ לחודש (כ-2 שעות עבודה), תגרום לירידה ברווחיות של כ-1.2%.

שינויים אלו מביאים את שיעור הרווחיות לפי חישובי הרשות ל- 8.8%, כלומר, כ-60% משיעור הרווחיות עליו הצהירה הרשות. מרווח זה יש להוריד מס. המשמעות הינה כי בעל המערכת, הלוקח סיכונים שונים במשך 20 שנה, אינו מקבל תשואה סבירה. נציין רק, כי לפי חישובים שערכנו, בכפוף לעליות הקמת המערכת שחושבו ע”י הרשות, הרווחיות קטנה עוד יותר.

הבעיה השנייה הקיימת היא, שבסוף השנה הנוכחית יורד התעריף ב-7%, גם אם לא מולאה המיכסה. בהנחה שההסדרה תתפרסם סופית אי שם בחודש יוני, ותהליך הבקשות השני – הפתוח גם למי שאין לו כיום מונה מותקן של 80 אמפר, יחל בחודש אוגוסט (בחודש הראשון זכאים להגיש בקשות, משום מה, רק מי שכבר יש אצלו מונה 80 אמפר), הרי שגם אם כולם יעשו את מירב המאמצים, האישורים של חברת החשמל יינתנו לקראת ספטמבר, הפאנלים ושאר הציוד יגיעו לארץ, במקרה הטוב, בתחילת-אמצע נובמבר, ותיאורטית, 40 מגה וואט של התקנות (יותר מכל ההתקנות עד היום) יצטרכו להסתיים ולהתחבר לרשת בתוך כחודש וחצי עד חודשיים… מי אמר שלא הולך להיות מעניין? כדי להוסיף קצת לחגיגה, החברה שאני מייצג החליטה אמנם על שמירת מכסות מיוחדות לישראל, אולם לאור הביקוש העולמי הגדול לפאנלים השנה, שימשך עד סוף אוקטובר, לא בטוח שכל חברות הפאנלים יוכלו לעמוד בזמני האספקה הנדרשים לפי החלטת הרשות…

אני מאמין כי על הרשות לשנות מספר נושאים בהסדרה שפורסמה, כדי לעמוד ביעדים מבלי להפוך את הנושא לרולטה ולמרוץ מטורף. להערכתי, שינוי התעריף הקיים (2.04) צריך להיות כמו בארצות אירופה, ברמת הורדה של כ-15-16% (1.71-1.73 ₪ לקילו וואט שעה). תעריף כזה יביא לרווחיות ריאלית ברוטו של כ-14%.

בנוסף, יש להוריד את מגבלת הזמן על המכסה הראשונה, כך שעד לסיומה יחזיק התעריף הראשוני. אחרת, כאמור, אנו צפויים למחול שדים רציני ביותר, שלא לצורך, ובוודאי שזו אינה כוונת הרשות.

לרשות לחשמל תפקיד אחראי ביותר, עם שני צדדים. האחד הינו להגיע ליעדים לאנרגיה נקייה שנקבעו על ידי הממשלה, והשני הינו לשמור על הקופה הציבורית. נראה כי בחינה מחדש של הנושאים שהעליתי כאן תביא אותה לתוצאות טובות יותר מאשר פרסום הסדרה ללא כל שינוי של מסמך השימוע.

רפי קירשנבוים – מנכ”ל ET Solar בישראל

ET Solar Group הינה החברה עם שיעור הצמיחה הגדול ביותר בין 15 יצרני הפאנלים הגדולים בעולם.

www.etsolar.com