הביטוי התייעלות אנרגטית נמצא על סדר היום הציבורי העולמי רק בשנים האחרונות. הסיבה לכך שיותר ויותר חברות בתחומי הנדל”ן והמסחר עוברים למגמת התייעלות אנרגטית קשורה בעיקר לאיכות הסביבה, אך ישנם גם מניעים כלכליים. התייעלות אנרגטית לא מתבצעת רק לצורך הפיכת כדור הארץ ל”ירוק” ובריא, אלא גם תופסת מקום של כבוד באבולוציה האנושית הכללית.התייעלות אנרגטית

התייעלות אנרגטית חשובה בין השאר במישורים הבאים:

1. תאורה והצללות לבתים פרטיים ומבני ציבור

2. פתרונות חימום וקירור

3. רכישת מכשירי חשמל מתאימים ונכונים ושימוש נבון

4. אנרגיה סולארית ושימוש במקורות אנרגיה חלופית

5. בידוד

במילים אחרות, אם בעבר לא היה נהוג לייחס חשיבות אל הצורך בהתייעלות, הרי שכיום חברה שאינה מציגה התקדמות בתחום הזה נחשבת ליוצאת דופן. תרחישי התייעלות בשימוש באנרגיה חשובים בדיוק כמו תכניות עסקיות, ולכן ניתן למצוא הרבה גורמי מקצוע אשר מתמחים בכך. על מנת להבין בדיוק במה מדובר כאשר מתייחסים אל התייעלות סולארית או אנרגטית צריך לדעת מה משמעותם של מספר מושגים בסיסיים.

מה המשמעות של התייעלות אנרגטית?
ראשית, התייעלות אנרגטית היא חלק בלתי נפרד מחיסכון באנרגיה. מטרתה של ההתייעלות היא לייצר סביבת עבודה אקונומית יותר, אשר מנצלת מספר מצומצם של משאבים מבלי להתפשר על תוצאות או יעדים. ניתן לעשות זאת על ידי פתרונות אנרגיה כמו תשתיות חדשות, מערכות סולריות וכדומה. מהצד השני, התייעלות אנרגטית חייבת לכלול שיתוף פעולה של משתמש הקצה. גם התשתיות המודרניות והטובות ביותר לא יכולות להיות יעילות במידה ולא ייעשה בהן שימוש. בנוסף, חיסכון ויעילות הם מילות המפתח ברצון לבצע את תהליך ההתייעלותה אנרגטית בכל ארגון באשר הוא – ואת הסימנים לכך ניתן לראות כיום גם בחקיקה.

חלקן החשוב של הממשלות בתהליך
ממשלות בעולם המערבי הבינו כי ללא התייעלות אמיתית, לא ניתן להבטיח עתיד טוב יותר לעסקים ואזרחים. על מנת לעודד תהליכים של התייעלות צרכנים אנרגטית מקלות ממשלות, גם בישראל, על הקמת תשתיות חדשות ומספקות עזרה לארגונים גדולים וקטנים. בניגוד לתחומים אחרים, בכל הקשור אל התייעלות אנרגטית מחזיקות החברות וגורמי החקיקה באינטרס משותף וחיובי.

פתרונות לטווח הארוך והקצר
המציאות מוכיחה כי מעבר לשיטות ההתייעלות האנרגטית בטווח הקצר הן האפקטיביות ביותר. המישור הראשון בו יש לפעול הוא המיידי: התאמת נורות, ניהולי טמפרטורה ועבודה בסנכרון עם שעות היום. בטווח הארוך יותר כדאי להתקין מערכות אנרגיה סולארית ומערכות המקטינות פליטת מזהמים וגזי חממה, ובצורה כזו גם לצמצם את עלויות התפעול השוטפות. כמובן שפתרונות כאלו הם על קצה המזלג בלבד, ועל מנת להביא לתהליך של התייעלות בכל הקשור לאנרגיה של ממש כדאי לפנות למומחים ולהשכיר את שירותיהם.

מביאים לתפנית במאזן הרווח
כשם שלא תוותרו על מחלקת הנהלת חשבונות או שירות לקוחות, כך אתם כמנהלי חברות או ארגונים צריכים להתייחס אל מחלקות התייעלות אנרגטית. גייסו אנשי מקצוע, בדקו היטב מה באפשרותכם לעשות, ונהלו את התחזית הכלכלית והסביבתית של הארגון שלכם. בצורה כזו לא רק שתיישרו קו עם העסקים המתקדמים בעולם, אלא גם תביאו לשינוי ותפנית במאזן הרווח האישי שלכם.