כותב: יריב ענבר*

עשור לאחר מהפכת ההייטק ששינתה את מפת התרבות הישראלית מגיעה לה המהפכה הבאה – הקלינטק.

שי אגסי עשה מעבר חד מהייטק לקלינטק, כאשר ויתר על תפקיד מבטיח כמנכ”ל סאפ העולמית כדי להשאיר חותם ירוק גם לדורות הבאים והקים את “בטר פלייס” – החברה המפתחת את המכונית החשמלית הירוקה.

מסתבר שכמעט כולנו יכולים להיות “שי אגסי” ולעבור כבר היום מהייטק ומתחומים קונבנציונאליים לתחומי הקלינטק המתפתח. בשונה מתחום ההייטק, תחום הקלינטק פונה אל הצעירים והותיקים יותר – בני 20-60.

קלינטק – מה זה בכלל ?

הקלינטק הינו תחום צומח של טכנולוגיות ושירותים לפתרון בעיות הנובעות מהמשבר הסביבתי הגלובלי. מטרת הקלינטק הנה לשמר את משאבי כדור הארץ ולצמצם את הנזק הסביבתי על ידי פיתוח טכנולוגיות סביבה, מוצרים ושירותים חדשים בתחומי האנרגיה, המים, הפסולת והזיהום.קלינטק

אין ספק כי קלינטק הנו העתיד שאליו נכנסים כבר היום. כמות ההשקעה המבוצעת כיום בכל העולם בהתפלת ומחזור מים, ייצור חשמל ירוק, השבת שפכים, טיפול בפסולת וזיהום סביבתי הולכת ומתעצמת בכל שנה בעקבות הגידול החד בביקוש העולמי.

קלינטק – בעולם ובישראל

לא צריך להיות גאון כדי להבין שמחירי הנפט והמים ימשיכו לעלות גם בשנים הקרובות. מנגד, חזאים בארה”ב הכריזו כי 2010 הוכרזה כשנה החמה ביותר עד כה. המשוואה פשוטה: שמש יש בשפע, מים ונפט חסר. התשובה: קלינטק.

עוד בטרם נבחר אובאמה לנשיא ארה”ב, הדגישו אובאמה וג’ון מקיין, בנאומי הבחירות שלהם את מחויבותם למקורות אנרגיה חלופיים ולטכנולוגיות שמסייעות בהגנה על הסביבה ואכן, אנו רואים היום את ההשקעה המאסיבית בארה”ב ובעולם בכלל בהשקעה בקלינטק. אריסון, דנקנר, אחים עופר ורבים מהמשקיעם הגדולים בישראל כבר בחרו בקלינטק כהשקעה מנצחת.

משבר סביבתי כהזדמנות להתקדם לקריירה מבטיחה וירוקה למען הדורות הבאים.

כיום עובדים בתחום הסולארי בישראל כ-2000 עובדים. הארגון האירופאי לתעשיות פוטו-וולטאיות (EPIA) צופה כי בשנת 2013 יעבדו בישראל מעל 10,000 עובדים בתחום הפוטו-וולטאי בלבד.

עד לפני כשנה היה צורך לנסוע לארה”ב או למערב אירופה כדי להשתלם בתחומי הקלינטק. כיום ניתן ללמוד את כל התחומים המובילים פה בישראל – באמצעות מטריקס גרינטק קולג’.

תחומי הקלינטק בהם ניתן להשתלב כבר כיום בישראל:

• התחום הסולארי – התקנות או ניהול של פרוייקטים פוטו-וולטאיים.

• תחום המים – התפלה / השבה / מיחזור.

• מומחים לחסכון באנרגיה / יועצים להתייעלות אנרגטית.

• שיווק ופיתוח עסקי בסביבת קלינטק

כמות עובדים בענף הסולארי / שנים (תרחיש מרחיב) (מקור EPIA)

כמות עובדים בענף הסולארי / שנים (תרחיש מרחיב) (מקור EPIA)

* יריב ענבר הנו מנכ”ל משותף במטריקס גרינטק קולג’ – המכללה הראשונה בישראל לחינוך, הכשרה והסבה למקצועות הקלינטק.