מי שחושב על מערכת סולארית, ביתית או מסחרית, מי שמעוניין לחשב את העלות ואת הכלכליות הכדאית של המערכת הסולארית, מי שמאמין שמערכת סולארית תעבוד מעצמה במשך 20 שנה צריך להכניס למערכת השיקולים גם את הנושא של ניקוי פאנלים סולאריים ותחזוקה שלהם לאוך השנים.

פאנל סולארי הוא בסך הכל ערמת שכבות של חומרים ממש מתוחכמים שיודעים לקחת את אור השמש ואת האנרגיה האצורה בהם ולהמיר אותה לחשמל ירוק, חשמל סולארי בר שימוש. כל מה שמבקשים הפאנלים הסולארים ביום יום זה חשיפה מירבית לשמש, כמה שיותר שמש ישירה, במשך כמה שיותר שעות ביממה. כאן בדיוק נכנס הנושא של ניקיון פאנלים סולאריים וההשפעה של פאנלים מלוכלכים על היעילות של המערכת הסולארית.

בגלל היותם של הפאנלים הסולארים בחוץ ובמקום כבוה כמו גג או מתקן יעודי, יש חשש גדול שגורמים רבים יסתירו להם את השמש ובכך יפגעו בנצילות שלהם לייצר חשמל סולארי.

ישנן חברות מקצועיות בארץ שנותנות את השירות הזה, למידע נוסף והשוואת מחירים, אנא צרו קשר.

גורמים שפוגעים בנצילות המערכת וניתנים לפתרון על ידי שמירה על ניקיון הפאנלים
•    אבק שמצטבר במשך הזמן על ידי חלקיקי אבק ולכלוך שנישאים ברוח.
•    שקיות, עלים או ענפים שמשוטטים באוויר ויכולים לנחות דווקא על הפאנל, כמו גם יציאות של ציפורים שנמרחות על כיסוי הפאנל וממש מכסים את האור ממנו.
•    עץ שגדל, אפילו במרחק או בניין חדש שמסתירים את השמש, אפילו לאחד הפאנלים במערכת ורק לשעתיים בכל יום = פגיעה בנצילות
•    נתקים ופגיעה בזרם המתח ביציאה מהפאנל.
•    פיח שמגיע מרכבים שנוסעים בקרבת המערכת או ממפעלים ותחנות כוח פחמיות.

כל האמור מעלה יכול וחייב להיפתר על ידי תחזוקה נכונה וניקוי פאנלים סולאריים במשך התקופה שהמערכת עובדת, כל מה שבעל המערכת צריך לעשות, זה לשכור חברה חיצונית שתטפל במערכת הסולארית שלו או לנקות את המערכת לבד. במינימום חייבים:

1.    לעלות לגג אחת לחודש לבדיקה וויזואלית של המערכת הסולארית
2.    ניקיון של הפאנלים בזרם מים או מטלית רטובה אחת לשבועיים או במקרים קיצוניים אחרי סופות אבק ורוחות חזקות
3.    להרחיק כל גורם שיכול ליפול, לשרוט, להסתיר או לשבש את פעילות הפאנלים

תחזוקה שוטפת וניקוי הפאנלים הסולאריים הם חלק בלתי נפרד מכל מערכת סולארית. בדומה לביצוע טסט לרכב על מנת לבדוק תקינות ויעילות מבצעים גם בדיקות שיגרתיות למערכת הסולארית ולפאנלים במיוחד. במקרה של רכב המטרה היא להימנע מכבישים מלאים ברכבים מסוכנים, שמקרה של מערכת סולארית, המטרה היא לייצר יותר חשמל ולהרוויח יותר כסף.