בשנה האחרונה, מאז יצא חוק מימון החשמל הסולארי של רשות החשמל ביולי 2008, נכנס שוק המערכות הסולאריות להילוך מתקדם. נוסדו ספקיות מערכות סולאריות חדשות בשוק וחברות אנרגיה ותשתית גדולות הקימו זרועות סולאריות ייעודיות. כמו כן חלה התקדמות בנושא המימון הבנקאי והחוץ בנקאי למערכות סולאריות כאלו. בימים אלו נראה כי שוק המערכות הסולאריות נכנס להילוך נוסף עת מכרז מרוכז ראשון מסוגו יוצא לפועל. איגוד ערים חדרה, המאגד בתוכו שטחי 17 רשויות מקומיות באזור השרון והכרמל, פרסמו מכרז להקמת מערכות סולאריות בשטחו, בפרויקט שהיקפו 32.5 מליון שקל.

המכרז להקמת מערכות סולאריות מפרסם דרישה להקמת 30 מערכות סולאריות. איגוד ערים חדרה כבר פרסם מכרז לרכישה מרוכזת של הפאנלים הפוטו וולטאים והממירים הנדרשים להקמת המערכות הסולאריות. היקף הפאנלים הפוטו וולטאים שיהיו במערכות הסולאריות הוא 1.5 מגה-וואט. המכרז להקמת המערכות הסולאריות יפרסם בהמשך דרישה לחברות קבלן עבור התקנת המערכות הסולאריות ותחזוקתן.

המיקום הראשון של המכרז להקמת המערכות הסולאריות מתפרסם כבר בימים אלו. המערכת הסולארית הראשונה בעלות של כמילון שקל תוקם על גג מוסד חינוכי בכפר יונה. המערכת בכפר יונה תהיה הראשונה מבין 30 המערכות הסולאריות שיפורסמו במכרז להקמת מערכות סולאריות. המערכות הסולאריות יעבדו בטכנולוגיית PV ובהספק של 50 קילו וואט כל אחת.

המערכות הסולאריות שיפורסמו במכרז יוקמו על גגות מבני ציבור בשטחי המועצות שנפרסות מיישובי חוף הכרמל דרך יישובי וואדי ערה ועד אזור נתניה ופרדסיה. איגוד ערים חדרה, מפרסם המכרז, כבר ביצע 20 סיקרי אתר וסיכם על התקנת מערכות אנרגיה סולארית בזכרון יעקב, בנימינה, פרדס חנה, וקציר-חריש. האיגוד השלים תכנון ראשוני ל 3 מבנים ובקרוב יבצע סקרים ל 10 אתרים נוספים.

המכרז להקמת מערכות אנרגיה סולארית בשטחי איגוד ערים חדרה מתבסס על מודל שתימכר את עלותה של מערכת אנרגיה סולארית. במודל זה, עלות מערכות סולארית, הכוללת תחזוקה וציוד היקפי, תומחרה ב 1.09 מליון שקל למערכת סולארית בודדה. את המימון לפרויקט יקבל איגוד ערים חדרה מבנק דקסיה-ישראל. המימון יהיה בגובה של 100% מעלות הפרויקט וייפרס על 15 שנה בריבית של 3.5-4.5%. החזר ההשקעה המוערך (בחישוב התמריצים שנותנת רשות החשמל) יהיה 6-7%.

המכרז להקמת 30 המערכות הסולאריות הוא צעד ראשון ומשמעותי בסדר גודל שכזה. ההערכה היא כי ב 2010 יצטרפו רשויות נוספות ליוזמה ומספר המערכות הסולאריות יגדל. לפני כשנה וחצי חתמו חברי פורום ה 15, פורום המאגד את מרבית הערים הגדולות בישראל, על אמנה למניעת זיהום האוויר והגנת האקלים. באמנה מתחיבים ראשי הערים להפחית את פליטת גזי החממה ולהקטין את זיהום האוויר בשטחם. אחד התחומים בהם האמנה מתעתדת לקדם את מטרתה היא תחום שימור האנרגיה ותחום בניה ירוקה.

אפשרות התגובות סגורה