אנרגיה חלופית

לא צריך להיות מומחה, מכור לחדשות או אל גור כדי להבין שמצבו האנרגטי של העולם בכי מר. התלות הנוכחית של העולם בדלקי מאובנים מוליכה אותנו במדרון תלול שתוצאותיו הרות האסון כבר ידועות לכולם. פחם, גז ונפט הם משאבים שמידלדלים במהירות מדאיגה והופכים למשאב יקר ערך עם השלכות חמורות של השימוש בו. נורות אדומות רבות קוראות לנו לשנות את דפוסי צריכת האנרגיה שלנו אחרת יהיה רע מאוד. שינויי אקלים, מיצוי משאבים טבעיים, צמיחה כלכלית חזויה במדינות מתפתחות והצורך במקור אנרגיה יציב הם רק חלק מהסיבות שצריכות לגרום לנו לשנות את דפוסי צריכת האנרגיה שלנו.

הצורך באנרגיה חלופית

הצורך באנרגיה מהימנה ושופעת הוא ברור היום יותר מתמיד. מצבה הכלכלי והבטחוני של מדינה תלויי באספקת אנרגיה שותפת במחירים יציבים ונוחים. בפני האנושות כיום ניצב אולי האתגר הגדול ביותר שידענו – מעבר לאנרגיה חלופית. מקור אנרגיה חלופית נקי ומתחדש שלא תלוי בדבר מלבד מקורות קיימים. מקור אנרגיה חלופית שיספק לנו אנרגיה נקייה ובריאה לנו ולסביבה. השמש, המספקת אנרגיה לכל רכיב על פני כדור הארץ, היא ללא ספק המקור הכי בולט לעין כיום.

טכנולוגיות האנרגיה החלופית הקיימות היום

טכנולוגיות של אנרגיה חלופית קיימות כיום במגוון תחומים. אנרגיה חלופית יכולה להיות מופקת באמצעות הרוח, ע”י טורבינות רוח גדולות שכבר מיושמות במדינות רבות בעולם הן כתחנות אנרגיה והן לצריכה אישית בבתים פרטיים. אנרגיה חלופית נוספת הינה קיטור היוצא מבטן האדמה, או מים, המספקים אנרגיה ע”י זרימתם החזקה. קיימים כיום פתרונות רבים לאנרגיה חלופית, אך אין ספק שאנרגיית השמש תופסת את מירב תשומת הלב.

אנרגיה חלופית בטכנולוגיה פוטו וולטאית

אנרגיה חלופית מהשמש מופקת כיום ע”י טכנולוגיית התאים הפוטו וולטאים (PV), שמרכיבים את הפאנלים הסולאריים. העיקרון העמוד בבסיסה של אנרגיה חלופית זו התגלה כבר במאה ה 18 והתא הסולרי הראשון יוצר כבר ב 1954 ויושם כבר בשנות החמישים להפקת אנרגיה חלופית בלוויינים. הצלחת אנרגיה חלופית זו יצרה שימושים מסחריים רבים ויצרה תעשיית ענק בעלת השפעה מכרעת בשוק האנרגיה בכלל והאנרגיה החלופית בפרט.

יתרונות האנרגיה הסולארית

היתרון של אנרגיה חלופית זו על פני אנרגיות אחרות הוא בזמינותה הכמעט בלתי מוגבלת. אין כמעט אזור על פני כדור הארץ ללא משאבי שמש מסוימים. בשל ביכולת של התאים הסולריים להיות עצמאיים, היתרון של אנרגיה חלופית מהשמש במצבי משבר הוא גדול.

אולי הסיבה החשובה ביותר מדוע עלינו לאמץ אנרגיה סולארית חלופית מהשמש היא שאין לה השפעה על הסביבה בכלל. התקנת תאים סולריים מצריכה מעט שטח, ללא שינוי במתווה האזור, אין צורך בקירור או מים ואין תופעות לוואי. התאים הסולריים הם האנרגיה החלופית המועדפת.

אפשרות התגובות סגורה