אלון תמרי, מנכ"ל סולאר פאוורשימוע להסדרה חדשה לאנרגיה סולארית פוטו-וולטאית למערכות קטנות – האם זה מה שציפינו?

חלפה חצי שנה מאז הכריזה חברת החשמל כי המכסה הראשונה להתקנות סולאריות הסתיימה ומאז רבות נכתב ונאמר על הגורמים אשר להביאו לעצירת השוק בעודו מתפתח. במאמר זה אתייחס לvסדרה למערכות עד הספק 50 קילו-וואט.

השוק הסולארי כוסס ציפורניים. עשרות החברות הפועלות ממתינות בקוצר רוח לפתיחת השוק מחדש.

בשבוע שעבר הסתיים שלב המענה לשימוע אשר פורסם על ידי הרשות לשירותים ציבוריים חשמל וכעת אנו ממתינים לפרסום הרשמי אשר יחזיר לחברות את הצבע ללחיים ולקוחות את השמש לגג.

אך האם התוכנית המוצעת היא טובה ומספקת? הבא ננסה לנתח את ההסדרה המוצעת.

ראשית דבר, נפתח בנושא העקרוני של עצם קיום מכסה. בישראל בחרו בהצבת מכסות לתחום האנרגיה החלופית. מומחים בינ”ל רבים טוענים בתוקף ששיטה זו אינה אפקטיבית ויוצרת לחץ על הלקוחות ובה בעת מגבילה את ייצור האנרגיה תוך מניעת שוק חופשי. המדינות המובילות בתחום (גרמניה, איטליה, יפן) העדיפו ביטול מכסות והשמת מנגנוני פיקוח מתוחכמים, כגון יצירת רצועת ניוד של יעדי יישום המתקזזים מול תעריפים משתנים. אין ויכוח כי יש ליצור מגנון אשר יגרום להוזלת המערכות עם הזמן, אך ככל הנראה ישנן דרכים עדיפות ממכסות.

בהתייחס לתעריף המוצע, 1.55 ₪ לקוט”ש, נשמעו טענות רבות מאחר ומדובר בהפחתה של כ-25% מהתעריף הקודם. אני כמובן הייתי מעדיף תעריף גבוה יותר, אך בבדיקה כלכלית עולה שמדובר בתעריף סביר באמצעותו בעל גג המתקין מערכת נהנה מתשואה נאה, מעל 10%. עם זאת, התעריף מקשה מאוד על יזמים ומשקיעים אשר מעוניינים לשכור נכס על מנת להקים עליו את המערכת. יפגעו מכך גם אותם בעלי גגות (כגון רשויות מקומיות, תעשיינים) אשר עלולים למצוא כי דמי השכירות המוצעים (לרוב נגזרת של הכנסת המערכת) הינם נמוכים למדי.

בנוגע לגודל המכסה שנקבע (135 מגה-וואט), מדובר בכמות אשר מוערכת כי תספיק לכ-2-3 שנים. ברור כי בתוך כשנתיים תהיה המדינה חייבת לדון שוב בהסדרה על מנת להבטיח המשכיות.

על מנת לתת קנה מידה לכמות ההתקנות המדוברת, אציין שבצ’כיה בלבד (כ-10 מ’ תושבים) הותקנו בשנה האחרונה מעל 700 מגה-וואט ובבלגיה (גם כ-10 מ’ תושבים) כ-290 מגה-וואט וזאת מבלי להיכנס כמובן למדינות מתקדמות יותר.

נשאלת השאלה אם כך, האם זה מה שציפינו? התשובה מין הסתם תהיה שציפינו ליותר. תעריף גבוה יותר ומכסות (אם בכלל) גדולות יותר. האם השוק ימשיך להתפתח? התשובה היא ככל הנראה כן. עדיין בתנאים אלו מדובר בהשקעה לא רעה עבור בעלי הגגות בישראל. האם נגיע ליעדי ייצור חשמל מאנרגיה נקייה כמקובל במדינות מערביות? לא בתנאים אלו.

אלון תמרי

הכותב הוא מנכ”ל משותף בחברת סולארפאוור, מהותיקות והמנוסות בתחום הפועלת משנת 2003. החברה עוסקת בביצוע וייזום פרויקטים סולאריים בישראל ובחו”ל ופעילה בתחום המערכות המסחריות והבינוניות.